pátek 8. července 2005

Microsoft uvolnil zbrusu nový JDBC driver

Když jsem dnes zpětně koukal na TheServerSide a hledal zprávičky, které mě zaujaly, narazil jsem na novou zprávu Microsoft releases a new JDBC Driver for SQL Server. Pokud si myslíte, že se Microsoft chytil za nos a usoudil, že není úplně košer mít špatný JDBC driver k vlastnímu produktu, pak se mýlíte. Nový driver bude použitelný na MSSQL 2000, ale hlavní důvod uvolnění první bety je plánovaný release MSSQL serveru 2005.

V této souvislosti si dovolím trochu odcitovat z článku Susan Kuchinske SQL Server, Meet Java.

The JDBC Driver is available as a free download to SQL Server 2000 and SQL Server 2005 users, and Microsoft asked the Java community to test and give feedback on the product.

Tom Rizzo, director of product management for SQL Server, said the driver was part of Microsoft's efforts to ensure interoperability with non-Windows applications.

We want to support interoperability with both Microsoft developers and Java developers. With this driver, no matter what development tool you use, you can put data in and get it out of SQL Server 2005.

Such interoperability also could increase the market for Microsoft's database technology. "It extends the number of people and applications that can use [SQL Server 2005]," Rizzo said. "It makes our universe open to all developers, effectively."

Uvidíme jak to s námi Microsoft myslí a můžeme jenom doufat, že tento JDBC driver neskončí podobně jako ten předchozí.