pátek 4. listopadu 2005

...a kam dál kráčet

Mohl bych prosim znat Vas nazor(p. Pichliku) nebo ostatnich, co bych teto dobe a v me situaci(znalost J2SE) po nauceni jsp stranek se mel ucit dal. Je mi jasne, ze nejlepsi je umet vse a zalezi na konkretnim ukolu a zvoleni vhodne technologie, ale presto musi byt technologie "lepsi" a "horsi". Neberte to prosim nekdo jako neco k nastartovani flame, je to jen zvidavost zacatecnika v teto oblasti. Jinak jsem si stahl snad vse mozne z intervalu co se tyka J2EE, ale presto bych rad znal vas nazor.

Na škole byla jedna informace, která se mi zaryla někam hluboko do paměti. Možná se vám to bude zdát divné, ale bylo to motto Znalosti mají smysl právě a jedině současně s jejich používáním., jehož autorem je Friedrich von Hayek. Jinými slovy, nemá cenu se učit něco, co vůbec nebudete používat.

Velice se zdráhám vyslovovat příkré soudy o tom co je lepší a co horší, když neznám přesnou situaci, pro kterou se hledá technické řešení. V poslední době hraje a bude hrát prim několik technologií nebo lépe řečeno přístupů. Alespoň tak to vidím já.

1.)AJAX a RIA

AJAX a RIA obecně jako směr pro tvorbu další generace webových aplikací.

2.)j2ee lightweight kontejnery

J2EE lightweight kontejnery jako RIFE a nebo Spring (Spring Framework - představení J2EE lightweight kontejneru) hrají a budou hrát prim a vytlačí EJB na okraj. Nebo donutí EJB k radikální proměně, kde změny chystané v EJB 3.0 budou pouhým odvarkem toho co bude muset přijít.

3.)Komponentně a událostně orientované frameworky

Výrazný nástup komponentně a událostně orientovaných frameworků pro tvorbu view vrstvy. A to postavených na standardizovaném JSF a nebo proprietarních řešení jako Tapestry, Wicket či Shale.

4.)Continuations

Využití continuations k tvorbě webových aplikací

5.)Obecný posun platformy Java

Java jako platforma je zdravá, silná a stabilní. V blízké budoucnosti se budou hledat cesty jak platformu rozšířit k zefektivnění vývoje a to především s ohledem na vysokou produktivitu. Vizionářsky pohled nabízí jinší kanón než já a to Bruce A. Tate v knize Beyond Java, ke které publikoval článek Technologies to Watch: A Look at Four That May Challenge Java’s Development Dominance (diskuse TSS). Zaklínadlem se tak jisto jistě stává Ruby on Rails - What Is Ruby on Rails.