čtvrtek 7. dubna 2005

Luntbuild se chystá na verzi 1.2

Práce na build nástroji Luntbuild se po zimním spánku opět rozběhly. Za pár dní by měla spatřit světlo světa oficiální beta verze 1.2.

Doporučuji přečíst feature list a potom prohlédnout video Luntbuild in Action. Z připravovaných novinek mě překvapilo především odstranění konceptu views a zabezpečení celého systému pomocí autentizace a autorizace. V souvislosti s těmito změnami se opravdu výrazně zapracovalo na dokumentaci

Související články na Dagblogu

Eclipse 3.1 M6

Hošíci z vývojového týmu Eclipse do toho šlapou na plný plyn. Právě se v jejich rukou rodí finální produkt verze 3.1. Mezi poslední M5 a současnou M6 není ani rozdíl dvou měsíců. Ostatně, není se čemu divit, řada 3.1 má přinést plnou podporu Javy 5.0, tedy oblasti, kde toto IDE oproti konkurenčním produktům, nebojím se použít to slovo, doslova zaspalo. Těžko říci jestli to bylo přípravou a dolaďováním přerodové verze 3, ale chybějící podpora Javy 5.0 je jen těžko pochopitelná.

Novinky, které přináší M6 - Eclipse 3.1 M6 - New and Noteworthy

Po zkušenostech s předešlými verzemi a jejich milestone verzemi si ještě nějaký čas s upgradem počkám. Přece jenom paměťová "žravost" a pomalost, kterou se některé milestone verze vyznačovaly, je pro mě dostatečný důvod držet se prozatím zpět. Na druhou stranu by neměl být problém s kompatibilitou plug-inu, neboť core API by se mělo pouze rozšiřovat.

středa 6. dubna 2005

Stáhnutí zdrojů z CVS za firewallem

Některé problémy jsou opravdu otravné a pijí mi krev dokud je nevyřeším. Mým problémem bylo to, že jsem nemohl přistupovat na CVS servery, které byly "venku" na internetu. Bylo opravdu frustrující shánět zdrojové kódy k projektům z SourceForge. Nevím, jestli je to opravdu technologickým omezením naší VPN nebo byl někdo z našich adminů líný/neschopný to udělat, ale už mě to netrápí.

Zmíněná Mekka všech open source vývojářů totiž hostí projekt CVSGrab. CVSGrab by se dal označit za CVS klienta, ale s tím rozdílem, že nevyužívá CVS protokol, ale webové rozhraní pro CVS. CVSGrab dokáže stáhnout jakýkoliv CVS repository zveřejněný přes webové rozhraní nástroji ViewCVS (0.7, 0.8, 0.9.2, 1.0), SourceCast (1.0, 2.0, 3.0), CvsWeb (1.0, 2.0, 3.0), Chora (2.0) a FishEye 0.8.

Vzhledem k tomu, že většina projektů s CVS má i veřejně dostupné webové rozhraní (většinou přes ViewCVS) není problém si je s pomocí CVSGrab stáhnout. Pro rozběhnutí CVSGrabu, který lze spouštět z příkazové řádky nebo přes antovský skript, budete potřebovat pouze Javu (JRE).

pondělí 4. dubna 2005

Tomcat 5 - podpora JMX a embedding mechanismu

Celkem zajímavý rozhovor s vývojářem Tomcatu z řady 5, Jean-Francois Arcandem přinesl server The Server Side. Mimo jiné se dozvíme jak je to s podporou správy přes JMX a s možností použití Tomcatu jako embedded serveru. Pokud používáte, testujete, zvažujete Tomcat, doporučuji rozhovor alespoň prolétnout. Najdete v něm informace, které by bylo složitější hledat přes mailing listy či zanořenou dokumentaci.

Krátce:Hibernate 3.0 release

Alfa, beta, gama, delta, candidate... a release je tu hned. Je to skutečně pravda, po dlouhém očekávání byla uvolněna opravdu finální (production release) verze 3.0 ORM frameworku Hibernate. Pro zájmece, diskuse na TSS.

Související na Dagblogu