středa 4. května 2005

Jak mi stávkoval blog aneb o podivuhodném Helpdesku portálu Seznam

Děti moje, Růženooooooo... , konečně, už se zdálo, že spot z 14.4.2005 bude na dlouhou dobu poslední. Bohužel mi přestalo fungovat publikování nových příspěvků. Publikování příspěvků pro Dagblog má v patronátu služba Blogger, která vygenerované HTML soubory uploadne přes FTP na Sweb. Sweb je služba portálu Seznam, to je pro dokreslení další situace důležité.

Do 20.4., ano vím to naprosto přesně, jsem byl celkem spokojeným uživatelem služby Sweb. Byl jsem dokonce tak spokojený, že jsem překousnul to, že mi FTP přístup zpoplatnili, sice za "lidovku", ale zpoplatnili. Občas mi Filemon hlásil, Dagi ten tvůj blog se vleče, dělej s tím něco , ale mě to přišlo divné neboť mě se to nezdálo a nikdo další krom Fila to nehlásil.

Pravá apokalypsa se stala 20.4., kdy Blogger odmítnul publikovat nový spot Duševní hygiena s Antem . Nepřikládal jsem tomu větší prioritu, v poslední době se občas stalo, že se publikace na první pokus nepodařila a dával jsem to za vinu Bloggeru. Po dni stráveném v pokusech o publikování nového spotu a hláškách Bloggeru 001 Broken pipe , jsem se začal pídit po příčině této chyby.

První věc, na kterou jsem náhodou narazil, mě postrčila o pořádný kus dopředu. Dagblog používá k vyhledávání službu Atomz, která je nastavená jednou týdně na indexaci obsahu stránek. Naštěstí tato služba poskytuje log k poslední indexaci.

04/20 13:31:40 ERROR: HTTP timeout error encountered while reading http://www.sweb.cz/robots.txt.

4: 04/20 13:32:55 ERROR: Unable to connect to host 'www.sweb.cz', 212.80.76.12: timed out without establishing a connection.

To už jsem začal pojímat docela velké podezření na problémy samotné služby Sweb. Jakožto řádný uživatel jsem se rozhodnul obrátit na Helpdesk služby Sweb (helpdesk zavináč seznam tečka cz), ostatně co jiného mi také zbývalo.

21.04.2005 8:15

Dobry den,

jiz nejaky cas pozoruji problemy s konektivitou na sweb.cz. Publikacni nastroj (blogger.com), ktery pouzivam, se snazi vygenerovane HTML stranky uploadnout pres FTP na moje FTP konto (ftp.sweb.cz). Bohuzel to v posledni dobe konci na chybu timeoutu. Kdyby se to stavalo jenom pro publikovani, hledal bych pricinu v publikacnim nastroji. Bohuzel na timeout pada i sluzba (atomz.com), ktera indexuje obsah sweb.cz/pichlik. Muzete mi k tomu poskytnout nejake stanovisko?

Odpověď, přišla záhy, poprvé a naposled...

21.04.2005 10:40

Dobrý den,

ověřte zda máte v ftp klientovi zapnutý pasivní režim.

Případně nám zašlete log z komunikace s ftp.sweb.cz

V případě odpovědi zanechávejte prosím ve zprávě veškerý text předchozí komunikace.

S přáním pěkného dne

Michal Bittner

Helpdesk

Relevantnost odpovědi nechávám na zvážení ctihodného čtenáře. Samozřejmě, že jsem ihned napsal odpověď.

Dobry den,

diky za odpoved. Me nejde o to, ze by FTP nefungovalo, jde mi o to, ze mam problem s konektivitou na sweb.cz! Problemy s konektivitou pozoruji jak pri pouziti FTP tak HTTP. Na FTP to mam vyzkousene diky publikovacimu nastroji, ktery posila data pres FTP. Na HTTP to mam overene diky sluzbe indexovani obsahu.

Typicka ukazka z logu vyhledavaci sluzby:

04/20 13:31:40 ERROR: HTTP timeout error encountered while reading http://www.sweb.cz/robots.txt.

4: 04/20 13:32:55 ERROR: Unable to connect to host 'www.sweb.cz', 212.80.76.12: timed out without establishing a connection.

Dnes rano mi navic jeden znamy z USA (i obe sluzby bezi za oceanem), hlasil, ze moje stranky jsou uz tri dni dole. Nemate problem se zaznamem v DNS?

Tento mail již zůstal bez odpovědi. Abych měl čisté svědomí, podnikl jsem další kroky k utvrzení se, že je to problém Swebu. Nebylo to až zas tak těžké, nejdříve jsem vyzkoušel validaci pomocí W3C validátoru, která nefungovala, problem - 500 Server closed connection without sending any data back . Dalším důkazem byl Google, ze kterého Dagblog vypadnul. Pro úplnou jistotu jsem oslovil ienika , jestli by nemohl Dagblog zkusit odněkud z ciziny, povedlo se to od sousedů ze Slovenska, ienika napadlo, že by mohl mít Sweb problém s peeringem.

Všechny zkušenosti jsem napsal do nového mailu, který jsem 25.04. odeslal na Helpdesk.

Dobry den,

vzhledem k tomu, ze jste nezareagovali na muj mail z 21.4, zkousim to znovu. Vypada to, ze sluzba sweb.cz ma problem s peeringem mezi CR a ostatnimi staty

1.) Na me stranky sweb.cz/pichlik ,se nemuze dostat nikdo z mych navstevniku ze zahrancici (USA, Slovensko, Svycarsko).

2. Vyzkousjte HTML validaci pomoci teto URL

http://validator.w3.org/check?uri=http%3A%2F%2Fsweb.cz%2Fpichlik

a dostanete tuto odpoved

I got the following unexpected response when trying to retrieve http://sweb.cz/pichlik:

500 Server closed connection without sending any data back

Please make sure you have entered the URL correctly.

3.) Indexocvaci sluzba Atomz

04/20 13:31:40 ERROR: HTTP timeout error encountered while reading http://www.sweb.cz/robots.txt. 4: 04/20 13:32:55 ERROR: Unable to connect to host 'www.sweb.cz', 212.80.76.12: timed out without establishing a connection.

4.) Publikovani obsahu Blogger

001 Broken pipe ( pravdepodobne Timeout)

Muzete mi poskytnout nejake stanovisko?

Opět nedorazila z Helpdesku žádná odpověď! Ten samý mail jsem 29.04. opětovně poslal na Helpdesk. Pravděpodobnost, že mi někdo odpoví, se rovnala tomu, že si Homer Simpson nedá koblihu. A překvapivě opět nikdo neodpověděl! Opravdu mě to štvalo a nevěděl jsem co dál. V pondělí jsem se o tom bavil s Filemon a jeho první rada byla, Obrať se s tím přímo na Ivo Lukačoviče, napiš mail a začni slovy Máš pěknej blog, taky jsem jeden takový měl...

Tonoucí se stébla chytá a tak jsem v úterý napsal samotnému IL .

Ahoj,

mas fakt zajimavajej blog, taky jsem jeden takovej mival, predstav si, ze bezel na Seznamacke sluzbe sweb.cz a dene tam chodilo pres dveste unikatnich navstevniku. Nejaky patek je muj blog na adrese sweb.cz/pichlik nepristupny, mozna se divisi proc te stim otravuju. Nuze, otravuju te s tim proto, aby si si udelal predstavu jak funguje seznamacky Helpdesk.

Problem cele sluzby sweb.cz je v tom, ze je nepristupna ze zahranici. To lze velice snadno overit naprikladu meho blogu, Google prestal indexovat obsah stranek, stranky nejdou validovat W3C validatorem, publikovani novych prispevku sluzbou Blogger nejde... Vsechny zminene problemy maji spolecny jmenovatel v nedostupnosti resp. vyprseni timeoutu pri pokusu o spojeni na IP adresu 212.80.76.12 (sweb.cz) ze zahranici. Mohl bych dodat i dalsi dukazy o tom, ze sweb.cz je proste nepristupny ze zahranici.

Vsechno co ti pisu jsem ctyrikrat hlasil na Helpdesk (21.4 x 2, 25.4, 29.4), bohuzel nedostalo se mi odpovedi. Dokonce jsem se snazil odhalit pricinu problemu a dle meho skromneho nazoru ma Sweb.cz problem s peeringem a nebo ma v DNS zaznamu nejaky obstarozni pekac pro Sweb.cz.

Predpokladal bych, ze je elementarni povinosti kazdeho helpdesku poskytnout nejakou odpoved. Uplne by stacilo, kdyby mi nekdo oznamil, o "problemu vime pracujeme" na tom nebo "pane jste absolutne mimo misu, zadny takovy problem neexistuje". Je to docela frustrujici pocit, vedet kde je pravdepodobna pricina problemu, nahlasit ji a nemit zpetnou vazbu.

Překvapivě opět žádná odpověď, ale čert jí vem, publikování opět funguje a důkazem je tenhle spot. Avšak hořkost na jazyku, z fungování Helpdesku celého portálu Seznam, zůstává na jazyku. Už se asi nedozvím jestli mocný Ivo Lukačovič hýbnul nějakou pákou anebo se na Swebu chytli za nos...