úterý 31. května 2005

Změny v JDK 5.0 pro koncového uživatele povoleny

Sun se rozhodl použít pro JDK nový typ licence nazvaný Java Internal Use License, jak o tom informoval Ray Gans ve spotu Java Internal Use License (JIUL) released for JDK 5.0. Tato licence umožňuje, v rámci JDK, koncovému uživateli opravit jakoukoliv kritickou chybu, která by mohla ovlivnit běh nasazených java aplikací. Pod tímto novým typem licence bylo uvolněno JDK 5.0.

End-users of Sun's implementations of J2SE 5.0 now have the ability under the JIUL to fix any critical issue in the code that adversely affects their business operations. In addition, Sun will waive the commercial requirement to pass the Technology Compatibility Kit (TCK) for J2SE (a.k.a. the JCK) as long as all code changes are made with diligence to assure the resulting implementation remains true to the specification and that its use is restricted to the licensee's internal business or organization.

Bylo uvolněno: Apache XML-RPC 2.0, Luntbuild 1.2 a XMLBuddy 2.0.57

Několik nástrojů, které používám denně ke své práci, bylo uvolněno.

Apache XML-RPC 2.0

Asi nejzdařilejší a stále živá nebo spíše obživlá java implementace specifikace XML-RPC se dočkala verze 2.0 ( Release Notes, diskuse na TSS).

Luntbuild 1.2

O verzi 1.2 jsem informoval 7.4.2005 spotem Luntbuild se chystá na verzi 1.2, včera bylo oficiálně oznámeno její vypuštění (Release Notes, diskuse na TSS).

XMLBuddy 2.0.57

Pěknou řádku let mnou preferovaný a v naší firmě používaný XML editor v prostředí IDE Eclipse, se dočkal verze 2.0.57 (plugin details).

pondělí 30. května 2005

Do pranice: Přejít na Javu 5.0, ANO či NE?

Už je to přes půl roku, kdy jsem spotem Migrace na Javu 5.0, realita nebo utopie? polemizoval nad přechodem na Javu 5.0. Resumé mého zamyšlení vystihuje poslední odstavec:

Verze 5.0 je přelomová a prosadí se, ale z mého pohledu by byla migrace z pohledu vývoje tak i nasazení předčasná. Asi nemá cenu střílet od boku nějaká čísla a bylo by to zbytečné, ale já osobně bych počkal minimálně na první aktualizaci 5.0 update 1 a pak bych se rozhodoval podle aktuální situace.

Půl roku je v IT příšerně dlouhá doba, ale můj skeptický postoj k přechodu stále trvá. V oblasti nástrojů, které 5.0 začali masivně využívat/podporovat, se situace mění. V oblasti nasazení Javy 5.0 v produkčním provozu je podle mého situace stejná. Nechci říkat že stejný, ale minimálně podobný názor zastává Todd Huss ve spotu It's still too soon to upgrade to J2SE 5.0. Pěkná diskuse se k tomuto tématu tradičně rozpoutala na TSS, Todd Huss: Still too soon to move to J2SE 5.0.

A co vy, jaký je Váš názor? Přešli jste, přecházíte nebo budete přecházet a z jakého důvodu na Javu 5.0?