pátek 17. června 2005

Co se děje v oblasti IDE pro Javu

Za několik posledních týdnu se urodily zajímavé informace na poli vývojových prostředí pro Javu. Možná jste si nestačili, stejně jako já, osahat Eclipse 3.1 M7 a už se objevil jevil 3.1 RC1, následovaný RC2.

Pokud náhodou nepatříte mezi velké znalce Eclipse, tak vězte, že verze 3.1 by měla, trošku s křížkem po funuse, přinést plnou podporu Javy 5.0. Hodně práce udělal i pražský NetBeans team Sunu, na verzi 4.1. NetBeans 4.1 v plné kráse, a to včetně ukázky všech nových funkcí, můžete shlédnout v online prezentaci Romana Strobla.

Rick Ross (zakladatel serveru Javalobby) se v článku Multiple IDEs and practicing what I preach rozepsal právě o zmiňovaném NetBeans 4.1 a Eclipse. Rick pochvaluje především nový GUI Builder s kódovým označením Matisse, který by měla přinést právě verze 4.1. Kromě toho se v článku zmiňuje i téma plug-inu.

JSR 198 - Plug-iny a jejich přenositelnost

Ve výše zmíněném článku je velice dobře demonstrován rozdílný přístup obou IDE v koncepci využití plug-inu. Zatímco Eclipse rovná se defakto plug-in, podle údajů z článku, je oficiálně registrováno přes 800 plug-inu a další každým dnem přibývají. Oproti tomu pro NetBeans je to pouho pouhých 90 plug-inu. Rick Ross navrhuje opravdu neotřelou myšlenku, nechť Sun následuje Googlovské Summer of Code a podpoří finančně motivuje vývoj plug-inu.

Docela pochybuji, že by Sun něco podobného udělal, ale rozhodně by měl vyslyšet volání JSR 198. Standard Extension API for Integrated Development Environments alias JSR 198 otevřené, Oraclem v roce 2002, představuje snahu o sjednocení programového rozhraní umožňujícího interoperabilitu plug-inu přes jednotlivá IDE. Standardizace by se měla dotknout několika oblastí.

 • Access to source code text
 • Access to project information
 • Ability to add new UI components pretty much everywhere (menus, settings tabs, wizards, etc.)
 • Ability to invoke common IDE dialogs (warnings, messages, errors)
 • Document access through a virtual file system
 • Interaction with the compiler and debugger
 • Ability to add new document types
 • A common manifest file-format for specifying plugin parameters (plugin name & description, classpaths, bindings and other dependencies)

K tématu JSR 198

JBuilder migruje na Eclipse

Na závěr tohoto povídání jsem si nechal bombónek pro uživatele IDE JBuilder. Borland oznámil, že další verze IDE JBuilder, s kódovým označením Peloton (první polovina 2006), bude plně postavena na Eclipse! Že vám to vyrazilo dech? Nic si z toho nedělejte a přečtěte si příspěvek Floyda Marinescu Borland announces JBuilder Roadmap future will be Eclipse-based na TSS.

úterý 14. června 2005

Interval.cz o Rich Internet Application (RIA)

Na serveru Interval.cz vyšel článek o Rich Internet Application, takže pokud jste o svěžím větru do plachet vývoje webových aplikací neslyšeli, je tenhle článek určen přesně pro vás. Do článku se mi nevešly ještě dva odkazy, které byli v posledním týdnu na TSS.

Související články

Java 6.0 Mustang - nové vlastnosti ve znamení JSR

J2SE 5.0 se ani pořádně nezaběhlo a už s pilně pracuje na J2SE 6.0 s kódovým označením Mustang. Mustang je vyvíjen pod speciálním typem licence Java Research License (JRL), která umožňuje komukoliv ovlivnit vývoj. Dokonce bych řekl, že Mustang a přístup k jeho vývoji je velice liberální.

JDK Core Engineering Team publikoval článek Core Java Technology Features in Mustang, ve kterém přibližuje nové vlastnosti integrované do Mustangu. Nové vlastnosti zasahují několik kategorii.

 • Java Programming Language and Tool APIs
 • Core Libraries
 • Security and Networking
 • Enterprise Client and XML
 • Java Management Extensions (JMX)
 • Serviceability

Mě osobně zaujala možnost integrace skriptovacího jazyku ala JSR 223: Scripting for the Java Platform a solidní podpora WS ...A major theme for Mustang is XML and web services. Our goal is that J2SE will provide reasonable support for the web services stack. This will primarily be client-side focused with a lightweight server to support callbacks. The main specifications are the Java Architecture for XML-Web Services (JAX-WS) 2.0 (formerly known as JAX-RPC) and Java Architecture for XML Binding (JAXB) 2.0.

Poslední snapshot (Build 40) lze stáhnout a vyzkoušet. Pro případné zájmece doporučuji diskusi Potential upcoming features in Java 6 announced na TSS.

Související na Daglbogu