pátek 21. října 2005

Spring Framework seriál

Když jsem kdysi slíbil, že napíšu seriál o frameworku Spring, upletl jsem si na sebe pěkný bič. Připoutejte se prosím, na serveru Interval.cz, startujeme prvním dílem - Spring Framework - představení J2EE lightweight kontejneru. Za odbornou korekturu článku bych chtěl poděkovat Janu Macháčkovi (spoluautor knihy Pro Spring).

čtvrtek 20. října 2005

Eclipse a drobné maličkosti - rychlé otevírání tříd a ostatních souborů

Když jsem tuhle vychytávku pro rychlé otevírání tříd poprvé vyzkoušel, nemohl jsem uvěřit, že jsem bez něčeho takového mohl vůbec v Eclipse fungovat. Stejně tak nevěřícně na mě koukali moji kolegové, kterým jsem to ukázal. Nevýhoda práce se soubory, které jsou organizovány v stromové struktuře, spočívá v pracnosti jejich otevírání. Sice víte, že potřebujete otevřít soubor XYZ, ale už nemusíte vědět kde přesně se naléza v adresářové struktuře projektu. Eclipse má proto magickou klávesovou zkratku Ctrl-Shift-T a Ctrl-Shift-R, pomocí které je otevření požadovaného souboru otázkou zlomku vteřiny.

Open type

Open type je dialog aktivovaný klávesovou zkratkou Ctrl-Shift-T, pomocí které lze otevírat jakékoliv Java typy, které máte v rámci otevřených projektu. To znamená, jakékoliv třídy, rozhraní z vlastního projektu a nebo z přidružených knihoven těchto projektu. Vlastní výběr konkrétního typu lze omezit na určitou skupinu a to zapsáním počáteční části jeho názvu, samozřejmě lze využít i zástupného znaku.

Open type dialog

Pokud máte například jeden projekt pod Javou 1.4 a další pod 5.0 a potřebujete se podívat na zdroják StringBufferu, tak Open Type dialog nechá na vašem výběru, který si přejete zobrazit. Informace je pěkně vidět na předchozím obrázku.

Open Resource

Open resource dialog se odlišuje od Open type v tom, že nabízí k otevření všechny soubory (open type pouze javovské), které jsou součástí otevřených projektů.

Open type dialog

Související články

Eclipse 3.1 a podpora generických typů

Některé články se objeví přesně v ten moment, kdy mi to přijde vhod. Asi před čtrnácti dny jsme se čistě ze strategických důvodů rozhodli přejít na Javu 5.0. Základní premisou pro vývoj v pětkové řadě je podpora nových jazykových konstrukcí jako jsou například generické typy. V případě IDE Eclipse, které ve firmě používáme, je plná podpora Javy 5.0 implementována ve verzi 3.1.

Než se vrhnete na používání Javy 5.0 v Eclipse, budete muset nastavit minimálně kompilátor pro 5.0 a tím pádem, aktivujete podporu 5.0 v standardních nástrojích IDE, jako Quick Assist, Quick Fix, refactoring a tak dále. Pokud už v tom budete a přecházíte na stávajícím projektu, doporučuji v nastavení kompilátoru, záložka Error/Warnings, změnit v J2SE 5.0 Unchecked generic type operation na hodnotu ignore.

Pokud máte úspěšně zkompilováno a chcete vyzkoušet nějaký ten nový konstrukt, není lepší volba než generický typ. No, a pokud jste zvědaví, jak vám v tom Eclipse pomůže, můžete zkusit prolétnout článek Neala Forda Java generics support in Eclipse V3.1