pátek 9. prosince 2005

VyVoleným pro test použitelnosti

Včera jsem si poprvé vyzkoušel jednak Java Studio Creator 2 a druhak jaké je to být pokusným uživatelem při testu použitelnosti pro tento násroj.

Průběh testování

Seděl jsem v nevelké místnosti s PC, kamerou a interkomem. Všechno, co jsem dělal, se zároveň nahrávalo a přenášelo do řídící místnosti, odkud mě občas korigovali. Vlastní testování probíhalo cca. jednu hodinu a plnil jsem jednotlivé úkoly, které jsem dostal v elektronické podobě. Příklad úkolu: Právě jste nastoupil ve firmě WebApp a máte za úkol seznámit se s Java Studio Creator, věnujte deset minut prohlídce IDE.

Důležitým faktorem celého testu použitelnosti bylo to, že jsem se měl snažit přemýšlet nahlas. Což mi údajně nedělalo velký problém. Dokonce jsem to občas okořenil radostnými výkřiky, když se mi něco povedlo ...jak jsi mocný apod. Ono "myšlení nahlas" bude důležité při vyhodnocování celého testu. Vzhledem k tomu, že mi přes rameno koukala kameru a v místnosti byl mikrofon, připadal jsem si jako účastník Sun reality show.

Po hodině plnění úkolů následoval zhruba půl hodinový rozhovor, kdy jsem odpovídal na připravené otázky např. jak dlouhý vám připadal startup, chovalo se prostředí svižně apod. Samozřejmě jsme se nevyhnuli otázkám na porovnání s IDE Eclipse. Docela mě pobavilo, když mi předávali jako suvenýr tričko se slovy ...je trošku kontroverzní.

Po rozbalení na mě čekalo tričko na přední straně s nápisem Are you still working in the dark? a vyobrazením jednotlivých fází zatmění slunce. Na druhé straně bylo monster slunce s nápisem NetBeans a www adresou. Prostě je vidět, že Eclipse asi leží v žaludku Sunu hodně hluboko...

Java Studio Creator 2

Java Studio Creator 2 (volně ke stažení v Early access) je klasické RAD (Rapid Application Development) IDE pro vývoj webových aplikací založených na JSF. Musím říci, že pokud je cílem Sunu přilákat vývojáře z jiných platforem, pak je tohle správná cesta. Opravdu je to pomyslná rukavice hozená na zem. Neříkám to pro nic za nic a rozhodně to není účelová reklama.

Připadal jsem si jako, kdybych měl v ruce nástroj, který dělal Microsoft. Tím myslím především komfort pro vývojáře. V podstatě není problém, posadit před IDE vývojáře s minimální zkušeností s Javou či JSF nebo JSP a může směle začít. Co se mi asi nejvíce líbilo, byl GUI návrhář, který odpovídá klasickému návrháři pro tvorbu desktopových aplikací.

Každá stránka je standardně otevřena v design módu a jedním kliknutím je možné se přepnout do javovského kódu obslužné backing beanu či vlastní JSP stránky s JSF tagy. Vygenerovaný kód mi přišel celkem přehledný. Suma sumárum RAD nástroj, který jsem ještě v Jave neviděl. Zní jako pravá nefalšovaná reklama, ale opravdu jsem byl velice spokojený jeho používání.

Samozřejmě je otázkou jak by Java Studio Creator 2 dopadl při nějakém dlouhodobějším testu a případně při reálném nasazení. Ještě bych zmínil první verzi Java Studio Creator, která údajně nebyla úplně vychytaná. Pokud si tedy chcete Java Studio Creator otestovat rozhodně šáhněte po verzi dva.

Srovnání s Eclipse

Chtě nechtě jsem byl konfrontován, jak jsem již naznačil, s porovnáním proti Eclipse. Předesílám, že porovnání Eclipse a Java Studio Creator dopadá minimálně jednu nohu. Java Studio Creator je určen přímo pro vývoj webových aplikací se zaměřením na JSF a co největším důrazem na povahu RAD. Tomu je celé IDE uzpůsobeno. Oproti tomu Eclipse je obecná vývojová platforma s výbornou podporou pro psaní vlastního kódu, synchronizačními nástroji atd.

Porovnat Eclipse a Java Studio Creator prostě nejde. Musel by se vzít konkrétní plugin (perspektiva) s podporou JSF a pak by bylo možné porovnávat. Výhoda Java Studio Creator je právě v tom, že vývojář se nemusí starat o to jaký plugin kde sehnat, jak nakonfigurovat apod. Tohle je podle mě obrovská výhoda Java Studio Creatoru kdy dostanete IDE, které je určené na to co je předmětem vašeho vývoje.

Závěr

Mohu všem doporučit ať si Java Studio Creator 2 vyzkouší, mě osobně to obohatilo a utvrdilo v názoru, že i pro Javu se dá udělat IDE, které může konkurovat nástrojům, ve kterých měl navrch DOT.NET. Podle kuloárních informací, které se ke mě dostaly, to vypadá, že by Sun mohl nějakým způsobem v budoucnu podpořit českou vývojářskou komunitu. Tak uvidíme, budeme doufat a necháme se překvapit...

úterý 6. prosince 2005

Testy použitelnosti produktu Java Studio Creator v Praze

Pražská pobočka firmy Sun organizuje testy použitelnosti, nyní již open source nástroje, Java Studio Creator viz pozvánka. Přesto, že testy se konají již tento čtvrtek a pátek tak už mají naplněné stavy. Soudím tak podle toho, že když jsem zkoušel přihlásit sebe a dva kolegy, tak mi napsali že mají plné stavy, nicméně že se mojí maličkostí počítají...

Pokud se chcete přesto zúčastnit, tak bych osobně neházel flintu do žita neboť hledají vývojáře s různých cílových skupin.

  1. Vyvojari webovych aplikaci majici zkusenost s JSP, Javou a databazemi (dalsi pripadne zkusenosti s Java Server Faces, WEB services, Portlets jsou vitany)
  2. Vyvojari, kteri maji zkusenosti s vyvojem webovych aplikaci na platforme .NET
  3. Ostatni vyvojari, kteri vyvyjeji webove aplikace na jine platforme a maji zajem se seznamit s novym nastrojem

Samozřejmě jsou to jenom moje spekulace, ale vývojářů ze skupiny dva a tři by nemuselo být tolik. Takže pokud Vás to zajímá, můžete se zkusit přihlásit. Dle vyjádření Dušana Pavlici bude pražská pobočka Sunu pořádat tyto testy i pro jiné produkty např. Netbeans, Netbeans Mobility, Java Studio Enterprise, Sun Studio.