čtvrtek 22. prosince 2005

Pro koho tu jsou personální agentury

Jedna z nesporných výhod blogu je ta, že je autor jaksi více na očích. Občas se stane, že mě někdo osloví s nabídkou práce. To nepovažuji za něco špatného, ostatně vždycky se tak děje velice korektně. Občas se stane, že na člověka zacílí personální agentura.

Pokud člověk hledá práci, pak může personální agentura představovat docela dobrého prostředníka. Pokud člověk práci výslovně nehledá, tak by očekával větší než malé množství pokory, s kterou se na něj agentura bude obracet. Ostatně to vyplývá z prostého vztahu já práci nehledám:my vám jí přesto chceme zprostředkovat.

Nevím jestli je tento fakt dostatečně známý, ale personální agentura mívá výdělek kolem trojnásobku nástupního platu klienta. Personální agentura vám zprostředkuje pohovor u firmy X. Vy na pohovoru uspějete a do firmy X nastoupíte se smluvním platem 50000,- Kč a personální agentura dostane od firmy X 150000,- Kč. To je docela dobrý business, nezdá se vám?

A právě proto bych očekával, že když práci výslovně nehledám, tak si mne bude personální agentura velebit a bude se mnou jednat taktně. Bohužel jsem zjistil, že pro některé agentury tato premisa neplatí. Ba co víc nabyl jsem neochvějného dojmu, že některé agentury mají tu utkvělou představu, že je tu člověk proto, aby se účastnil pohovorů s těmito agenturami.

Mě to přijde trochu na hlavu postavené a očekával bych, že nikoliv personální agentura, ale já osobně si nejdříve vyberu z portfolia nějakých nabídek. Následně se rozhodnu, jestli mám vůbec zájem na nějakou z těch nabídek reflektovat a pakliže ano, je možné se bavit o formě pohovoru.

Ad absurdum dovedla jednání, alespoň z mého pohledu, jedna nejmenovaná personální agentura. Fakt, že mě její head hunter spamoval přibližně každé tři měsíce jsem překousnul. Vrchol jednání těchto head hunters (toto označení používám úmyslně) nastal ve chvíli, kdy mi v pondělí odpoledne sdělili, že mám přijít na pohovor v úterý nebo ve středu a dokonce si prý mohu vybrat. Naštěstí asi nerozchodili mojí asertivní odpověď, jejíž pointa byla to byl vtip? Tak takhle holenkové rozhodně ne, to já si budu vybírat!.

Moje doporučení pro jednání s personální agenturou je takové.

Vždcky a za jakýchkoliv okolností, ať už hledáte prácí nebo jste osloveni, jednejte s personální agenturou asertivně. Nejste tu vy pro ní, ale ona pro vás. Pokud neprojeví agentura dostatek pokory a nebude se vám snažit dostatečně vyjít vstříc, dejte od ní ruce pryč. A vůbec se ničeho neboje, na ocet nezůstanete, protože stále platí slavná věta business je business...

Co možná nevíte o označení head hunters

Kromě toho, že se tak "hanlivě" nazývají personální agentury, tak si název Head Hunters, dobrovolně zvolili nechvalně známí rowdies londýnské Chelsea a nebo jednotky US Army 1. jízdní (aeromobilní) kavalerie ve Vietnamu.