čtvrtek 29. prosince 2005

2006

Den se Dnem se sešel a do konce roku 2005 zbývá pár hodin. Nemá velkého významu obracet se zpět, ale přece jenom vězte, že Dagblog načal čtvrtý rok svojí existence. Je to už drahnou dobu, co jsem sedmadvacátého prosince roku dvatisícedva psal první příspěvek. Za tu dobu jsem se snažil s větším či menším úspěchem obohacovat sebe i Vás, pokud se mi to alespoň trochu povedlo jsem za to nesmírně rád.

V roce 2006 nás čeká mnoho novinek a prohloubení stávajících trendů. V oblasti Javy bych rád upozornil na dva takové milníky. V první polovině roku se začnou objevovat finální implementace specifikace J2EE 1.5 a doufejme, že v té druhé polovině roku se objeví první beta verze Javy 6.0 s kódovým označením Mustang, na kterou jsou upřeny oči všech vývojářů desktopových aplikací.

V oblasti webových/internetových aplikací nás čeká prohloubení stávajícího trendu využití AJAX konceptu a celkové přiblížení k RIA. Troufám si tvrdit, že budoucí vývoj webových aplikací bude směřovat k postupnému opouštění klasického request based a přechodu ke komponentně-událostnímu modelu. To umožní vývoj nástrojů vhodných pro Rapid Application Development, Java Server Faces a Java Studion Creator budiž toho důkazem.

I v následujícím roce se objeví testy, studie a články, ve kterých bude Java srovnávána s ostatními technologiemi. Používám schválně abstraktního slova Java, protože co je to dnes Java? Je to stabilní, ověřená a dále se vyvíjející platforma, která je s úspěchem používána v mnoha segmentech IT, mobilním telefonem počínaje a lunárním vozítkem NASA konče. Berte proto všechny kritické i oslavné informace tak nějak s rezervou, protože nic není černobílé.

Na závěr bych Vám všem popřál hodně osobních a profesních úspěchů, prostě a jednoduše buďte zdraví a ať se daří. Díky a zůstaňte naladěni na stejnou vlnovou délku...