pátek 10. února 2006

Borland opouští vlastní IDE produkty

Už je to jasné, už je to hotové. Společnost Borland, stojící za celou řadou vývojových prostředí, z nich nejznámější je asi Delphi a Jbuilder, se rozhodla zbavit celé produktové řady vlastních IDE produktů. Borland by se rád zaměřil na doménu zvanou Application Lifecycle Management viz Letter from Borland CEO Tod Nielsen.

Je více než pravděpodobné, že tím končí i éra vývojového prostředí JBuilder. Je otázkou jak dlouho by stejně JBuilder vydržel mezi dvěma mlýnským kameny v podobě komerční IntelliJ a open source tandemu Elipse, NetBeans. Již delší dobu bylo evidentní, že JBuilder nemůže těmto produktům plnohodnotně konkurovat. Dokonce bylo oznámeno, že další řady JBuilderu měly být přímo postaveny na Eclipse.

Pro scénu javovských IDE, není klinická smrt JBuilderu výraznou ztrátou, protože existují jak komerční tak open source alternativy na delko vyšší úrovni. Daleko citelnější rána to bude pro společnosti, které mají vývoj založený na Delphi. Z dlouhodobější perspektivy budou tyto firmy zřejmě nuceny udělat klíčové rozhodnutí, jestli přejít na platformu DOT.NET a nebo Java.

Nech't Borland IDE odpočívají v pokoji... amen

Související články