úterý 11. dubna 2006

Spring v ofenzívě

Už jste slyšeli o RCP (Rich Client Platform)? Rich Client Platfrom by měla představovat plnohodnotný podvozek, na kterém by měla jít velice snadno vybudovat desktopová aplikace. Pokud jste o RCP slyšeli, pak vám určitě neuniklo, že se hlavní souboj doposud odehrával mezi Eclipse RCP (založené na GUI technologii SWT) a NetBeans RCP (založené na GUI technologii Swing).

Jako třetí RCP platforma se hlásí o slovo Spring RCP což je subprojekt velice populárního Springframeworku. Těžiště Spring RCP leží na jiné úrovni než u předešlých dvou, což velice pěkně vystihuje náýsledující citace:

The spring-rich developers strongly feel the old days of Swing apps not looking native and not being performant or web-accessible are gone with JDK1.4.2 and 1.5 and webstart. It is our belief the only problem with Swing is that there are a limited number of higher-level abstractions available that assist in making the toolkit simpler and easier to use, and a limited number of design best practices. The goal of spring-richclient is to provide that.

Zaměření

  • Provide a way to build structured, highly-configurable, GUI-standards-following Swing applications faster by leveraging the Spring Framework.
  • Foster integration with existing rich-client-related projects where it make sense. For example, jgoodies-forms and TableLayout are two good layout managers. We don't need to develop another one.
  • Adhere to the principles set forth by the Spring Framework--programming to interfaces; the importance of sound OO design, documentation, and testing.

Související články

Na závěr přidávám pro fandy "klasického" Springframeworku odkaz na podcast Spring 2.0, an update by Rod Johnson, ve kterém Rod Johnson mluví o dvou důležitých novinkách (extensible XML configuration, significant enhancements to Spring AOP) verze 2.0 (dikuse na TSS - Spring 2.0, an update by Rod Johnson).