pondělí 22. května 2006

Java bude open source

Na právě probíhající konferenci JavaOne 2006 Sun otevřeně podpořil myšlenku open source Javy. Bylo to ústy Rich Greena, kdy na otázku open source Javy prohlásil Why not. Drobné náznaky kolem open source Javy se objevovaly již nějaký čas. Dokonce se spekulovalo, že by Sun mohl uvolnit Javu jako open source již na letošní JavaOne. Sun se pod dlouhém váhání a předešlém odmítavém stanovisku odhodlal tímto Greenovým výrokem vyjít vstříc části komunity a také partnerům (především IBM) jenž po tom léta volají.

Kolem open source Javy je jasné snad jedině to, že bude. Nikdo dnes nedokáže říci jestli to bude za rok, dva a nebo pět. Jak bude open source Java vypadat, jak bude řízen a koordinován vývoj, co všechno Sun uvolní. To jsou jenom některé z otázek, na které neznáme odpověď.

Na tahu je opět Sun a ta největší tíha neustále leží na jeho bedrech. Java to dnes nejsou jenom zdrojové kódy platformy. Open source proces tedy nestojí a nepadá s vydáním či nevydáním zdrojových kódů. Sun má za léta vývoje Javy jistě i další know how, které nebude možné z různých důvodů uvolnit například patenty nebo ochrana vlastních investic do výzkumu a vývoje.

Největší otázky, open source pesimisté nechť zamění za problémy, vyvolává především kompatibilita Javy a otázka řízení a kordinace vývoje. Pokud Java doteď ortodoxně razila cestu zpětné kompatibility a konzervativnosti, tak je otázkou jak se s tím popasuje v open source prostředí. Pokud Sun držel silně otěže vývoje v rukou, v době po open source tomu tak již nebude. Může se tak klidně stát, že se Java rozdělí na několik proudů, což by mohlo znamenat její zánik.

Na úrovni diskusí kolem budoucího vývoje Javy se přetřásá otázka využití stávajícího, podle některých mírně zkostnatělého, JCP programu. Potěšující zprávou je, že si Sun dobře uvědomuje rizika spojená s open source Javou a její uvolnění nijak neuspěchá. Anarchie, která by nějakým neuváženým krokem a bez jasně vytyčených pravidel pro další směřování platformy mohla vzniknout, by měla velice pravděpodobně neblahé dopady.

Příznivci open source Javy si již teď mnou ruce nad tím, jak budou moci záplatovat věci, ke kterým se Sun neměl. Odpůrci se naopak bojí nekompatability a anarchie, která by tímto krokem mohla vniknout. Těžko říci, kdo bude mít pravdu jedno je ovšem jisté. Java jako open source je realita.