úterý 23. května 2006

Splaskne AJAX bublina?

Sun i Microsoft, firmy stojící za platformami Java a .NET, se dnes předhánějí v rozšiřování podpory AJAXu pro své web frameworky, Google vydává vlastní web toolkit a z odborných medií se na nás neustále vali informace o tom jaký nový AJAX framework vzniknul, či kdo má jakou AJAX podporu. Vypadá to jako bublina, roste to jako bublina, splaskne to jako bublina?

AJAX je klasická bublina, která nabízí relativně málo muziky za hodně peněz - málo efektivní vývoj (špatně se to ladí a ještě hůže testuje). Pokud by AJAX měla vystihovat nějaká charakteristika, pak by to bylo Jak ohákovat starý dobrý HTTP protokol v současných prohlížečích. Proč vlastně AJAX bublina roste?

Jsou to především dva hlavní důvody - příklon internetu jako médiu k takzvanému aplikačnímu webu a přerod prohlížeče v all in one aplikační platformu. AJAX je tou nejshůdnější, a v současnosti bohužel jedinou, cestou jak uspokojit potřebu aplikačního webu v ne all in one prohlížečích.

AJAX bublina musí zákonitě splasknout a všechno tomu nasvědčuje. Otázkou je co bude tím špendlíkem? Bude to nový operační systém firmy Microsoft a technologie XAML? Základní premisou je, že technologie musí být široce dostupná v internetových prohlížečích. Těžko říci jak se tedy např. zmíněný XAML popasuje s prohlížeči postavenými na jádru Gecko.

Hodně otázek, málo odpovědí a ještě více spekulací. Každopádně je již nyní jasné a nato si klidně vsaďte, že AJAX bublina splaskne...