úterý 11. července 2006

V doteku s Javou: podcast

Novinky v oblasti Javy se na nás ženou ze všech stran, tu nový framework, tu zajímavý článek, tu nová technologie. Udržet se v přijatelném závěsu za tokem nových informací je mnohdy nadlidský úkol. Má RSS čtečka bývá každé ráno přecpaná novými příspěvky k prasknutí, takže pro zachování duševní hygieny většinu odkazů ani neotvírám. Nedávno jsem našel způsob jak držet ruku na tepu doby a nezbláznit se z toho. Onen způsob se nazývá mluvené slovo a to magické skrývající se za ním je podcast.

Samotné slovo podcast vzniklo ze slov iPod, což je veleúspěšný přehrávač digitální hudby od Apple, a ze slova broadcast – tedy vysílání. Podcasting tedy není nic jiného, než vysílání hudby (a samozřejmě i mluveného slova) na MP3 přehrávače.

Podcast tedy funguje velmi jednoduše a bez omezení hardware. V zásadě jde jen o to, že kdokoliv, kdo chce vysílat své "podcasty", vytvoří libovolný MP3 soubor a odkaz na něj uloží do RSS. Uživatelova RSS čtečka soubor stáhne v okamžiku update RSS zdrojů a nyní záleží na tom, jaký software a koncové zařízení má uživatel. "Podcast ready" čtečky jako iPodder umí takový MP3 soubor označit pro iTunes (program pro synchronizaci hudby mezi PC a iPodem) k synchronizaci do iPodu, u ostatních čteček a MP3 přehrávačů si zatím musí MP3 soubory uživatel do přehrávače nakopírovat sám. Po synchronizaci či po nakopírování souborů má uživatel své "podcasty" ve svém přehrávači a kdykoliv si je může přehrát.

Citace z článku Patrika Zandla Podcast - revoluce v internetovém vysílání

Mluvené slovo ve vašem MP3 přehrávači má tu půvabnou výhodu, že si jej můžete pustit kdekoliv. Jedete sockou nebo krtkem (slangové výrazy pro tramvaj a metro), jste v posilovně a nebo chytáte bronz, ideální příležitost si poslechnout Java novinky zkrátit si čas.

Asi nejlepší podcast, alespoň z mého pohledu, je The Java Posse. Co týden to nová epizoda, někdy se jedná o diskuse o novinkách v podání čtveřice Tor Norbye (Sun Microsystems), Carl Quinn (Google), Dick Wall (New Energy Associates) a Joe Nuxoll (Apple), jindy přinesou zajímavý rozhovor nebo reportáž z akcí jako je JavaOne (tato akce měla sama o sobě vlastní podcast vysílání). Pokud Vás zajímá IDE NetBeans, tak vřele doporučuji podcast vysílání Romana Štrobla.

Další linky