pátek 8. září 2006

Java 7 - Java kernel, JRuby

Samé zajímavé novinky o Jave 7 (dříve označovaná jako Dolphin) vyplouvají na povrch. Krom Closures (Closures v Jave - funkce se bouří) a dalších novinek se zřejmě dočkáme podpory JRuby a konceptu takzvaného Java kernelu.

JRuby

Sun zaměstnal Charles Nuttera a Thomase Enoba, toho času hlavní vývojáře projektu JRuby. Tímto krokem Sun dává najevo, že má zájem adoptovat Ruby resp. aplikace na něm postavené. Tim Bray připravil FAQ k JRuby akvizici.

Z toho FAQ vyplývá, že to Sun s podporou skriptovacích jazyků myslí vážně. Krom zmíněného JRuby tu je projekt Phobos (JavaScript) a Semplice (VisualBasic) a měly by být podporováno PHP a Python.

Java kernel

Java kernel je projekt jehož cílem je vytvoření malého kompaktního java prostředí, které je schopné v případě potřeby bežící aplikace stáhnout dané core třídy. Dnešní JRE s velikostí kolem 16 MB je zbytečně nafouknuté pro určité typy aplikací (applety, command line nástroje), které využijí pouze malou část jeho tříd.

Původní myšlenka Ethana Nicholase na Java Browser Edition se ujala. Ethan je nyní součástí týmu, který má v Sunu tuto myšlenku rozpracovat, ale už jako obecný koncept Java kernelu viz spot "Java Browser Edition": New name, first steps.

Uvidíme jak se popere s odvážným prohlášením ohledně 3 MB JRE kompletně postačujícího pro běh appletů. Bez větších zásahů dokáže pro Hello World aplikaci s výpisem na konzoli ořezat stávající 6.0 JRE na velikost 2,8 MB a pro AWT aplikaci zobrazující Frame na 3,5 MB.