pondělí 2. října 2006

Škola je kráva bere ti práva

Původně jsem chtěl navázat na poslední JUG a prezentaci Craiga R. McClanahana na téma The state of web frameworks, ale o tom někdy příště. Dneska budu opět v netechnickém tónu mentorovat cosi, co mi leží v žaludku už delší dobu - naše školství. Pokud místy volím ostřejší slova, tak vězte, že to tak opravdu myslím.

Školství respektive škola základ života řekl by si jeden a podle toho očekával, že škola ten život bude alespoň lehoulince respektovat. Máme šestnáct let po revoluci, ale řekl bych, že naše školství hnije někdo hluboko v socialismu. Pravda, dnešní prvňáčci již dnes nekreslí Auroru, jak jsem činil léta páně roku 1986 já, ale "výukové" metody zůstávají pořád stejné.

Bohužel produkty - absolventi, které naše školství produkuje tomu absolutně odpovídají. Nedá velkou intelektuální námahu zjistit, že pokud naši studenti něco opravdu potřebují, tak jsou to dvě klíčové vlastnosti: jazyková vybavenost angličtinou a schopnost hledat a využívat informace. Místo toho se ovšem v našich školách klade důraz především na memorování.

V podstatě tedy není důležité, jestli si informace dokážete najít, porozumět jim a používat je, ale důležité je jestli si je zapamatujete v krátkodobém horizontu. Když to přeženu, tak naše škola v podstatě slouží jako dobrý trénink paměti. Což je vám v praxi platné asi jako fotbalistovi brusle.

Bohužel ty samá martyria, které jsem podstupoval já musí podstoupit i moji následovníci. Co by se muselo změnit, aby ten systém (školství) začal fungovat ekvivalentu doby? Výjimky potvrzující pravidlo nechť prominou, místo socialistických pohrobků, by museli všude nastoupit kantoři, kteří chápou potřeby doby. A pořádně placeni by mohli býti z daní, které každý z nás platí, a které se rozplynou kdesi v chapadlech prapodivné chobotnice sociálních dávek.

Na závěr vzdávám hold těm kdo vzdor systému a prach bídnému ohodnocení berou výuku jako poslání.

Wanastowi Vjecy - Škola je kráva

Škola je kráva:

Škola je tu a všechno podělá, hlavu ti zavře, mozek rozdělá
Škola je kráva, je už taková, do fronty kripla z tebe vychová

Tady jsem - tak tady mě máš
Škola je kráva, bere mi moje práva - kouř jí dám
Tady jsem - revolucionář
Škola je kráva, bledne jí moc a sláva - dodejchává

Doktorka profesorka Mrázová novej typ idiota vyková
Ze školy chtěl bys zdrhnout - běží pás
Do mlejnku lidi padaj zas a zas
Ze školy ozývá se zvonění, v žaludku vycukaný sevření
Bereš to za roh - prostě chceš bejt sám
Ty ranní křeče taky dobře znám

Tady jsem - tak tady mě máš
Škola je kráva, bere mi moje práva - kouř jí dám
Tady jsem - revolucionář
Škola je kráva, bledne jí moc a sláva - dodejchává
Tady jsem - tak tady mě máš
Škola je kráva, bere mi moje práva - kouř jí dám
Tady jsem - revolucionář
Škola je kráva, bledne jí moc a sláva - dodejchávááááá