pondělí 13. listopadu 2006

Open source Java pod GPL licencí

Že bude Java open source, to se vědělo již dlouho. Otázkou zůstávalo, která z open source licencí bude použita. V druhé polovině minulého týdne se objevily spekulace, že by to mohla být licence GPL. Spekulace se potvrdily a dnes oznámí Sun CEO Jonathan Schwartz a Rich Green uvolnění klíčových částí Javy pod licencí GPL verze 2 (český překlad GPL PDF).

V první várce, tedy dnes, bude pod GPL uvolněn HotSpot runtime, javac kompilátor, JavaHelp a Sun implementace Java ME. V uvozovkách zbytek Javy bude uvolněn v první polovině roku 2007. GPL licence, kterou Sun zvolil, bude obsahovat výjimku pro classpath, která zaručuje, že bude možné používat core java knihovny bez nutnosti uvolnit vlastní kód jako open source.

GPL licence by měla Javu ochránit před rozdvojením, ale zároveň jí komunitě poskytovat otevřenou a dostupnou pro přístup ke zdrojovým kódům, portovatelnou a modifikovatelnou v případě potřeby. Některé zdroje uvádějí, že Sun nabídne dual licenci, což znamená, že zde budou moci paralelně stále existovat komerční certifikovaná verze Javy jako doposud.

Kromě IBM, které tlačilo na open sourcování Javy již delší dobu se přidali i ne nepodstatné komunity vývojářů a komerčních zákazníků volajících po tomtéž. Rád bych se krátce zmínil o těch podstatných komunitách vývojářů. Možná se budete divit, ale velkou váhu zde má pro Sun například brazilská komunita, která čítá 18000 vývojářů.

V Brazílii je Java nejen velice populární, ale je na ní postavena i řada veřejných (vládních) informačních systémů této země, např. systém pro evidenci zdravotní péče. Není proto divu, že například z této komunity sílil tlak na open sourcování Javy. Brazílie zřejmě není výjimka, jsou zde i další země, kde by se zaváděním open source do státní správy, otázka open source Javy dostala dříve nebo později na stůl.

O open source Jave se bude určitě mluvit na nadcházejících Sun Tech Days v Praze, takže to je určitě o důvod více přijít. Zároveň tomuto tématu věnujeme čas v nějakém z příštích podcastů. Bude mít na Vás uvolnění Javy jako open source nějaký dopad, ať již pozitivní či negativní?

Zdroje