pátek 3. února 2006

Sun bude zřejmě přímo podporovat českou Java komunitu

Blýská se konečně na lepší časy? Přesně tuhle otázku jsem si položil po včerejší emailové rozmluvě s Romanem Stroblem (NetBeans evangelist). Z našeho hovoru vyplynulo, že by mohl Sun začít podporovat naší českou java komunitu. Zatím není nic oficiální, nicméně je tu několik aktivit, které předznamenávají dny budoucí.

Pozn: Aby nedocházelo k nějakým nacionálním třenicím, pokud v textu mluvím o české java komunitě, tak mezi nás samozřejmě počítám i slovenské kolegy

  • Vytvoření Java User Group v Praze
  • Přednášky o NetBeans na ČVUT - od lidí co vyvijí NetBeans

Já osobně vítám snahu o vytvoření Java User Group (JUG), protože to je myslím výborný prostředek pro výměnu informací mezi vývojáři. Na JUG pohlížím jako na svorník mezi těmi kdo chtějí a mohou nabídnout nějaké informace a mezi těmi, kdo o ty informace stojí. Je v celku jedno jestli to bude formou přednášek, prezentací a nebo diskusních panelů.

Pokud by se povedlo JUG nějakým způsobem zformovat, určitě bych usiloval o to, aby jsme jako javiste měly komunitní server, který by byl přím s JUG spojený. Velice se mi líbí server Vývojář.cz, který mýslím s úspěchem českou sjednocuje .NET komunitu.

Jako základní stavební kameny komunitního serveru považuji tyto oblasti.

  • diskusní fóra
  • zprostředkování publikační činnosti a to ve dvou rovinnách: vlastní obsah (články, news and events) a hosting bloggu
  • nabídky/poptávky zaměstnání
  • JUG support (hostování prezentací, Podcast - Díky Lukáši)

Romanovi jsem samozřejmě nabídnul, že jsem ochoten participovat na jakékoliv formě spolupráce, která naši komunitu obohatí. Pomyslně jsem tedy zvednul hozenou rukavici.

Abychom mohli zacit neco delat, potrebovali bychom trochu zmapovat ceskou Java komunitu. Mam od kolegu jiz nejake kuse informace. Chtel bych se zeptat - znate nejake oficialni ci neoficialni spolky vytvorene kolem Javy? Radi bychom zjistili, co existuje a pripadne nabidli nejakou asistenci, napr. v podobe seminaru ci setkani s lidmi co pracuji na Jave ci NetBeans.

Pokud tedy máte nějaké nápad, návrh, postřeh sem s nimi ať se začnou věci hýbat.

Související

úterý 31. ledna 2006

Odplouvám a mizím v dáli...

Někdy se člověk dostane na křižovatku, kdy se musí rozhodnout, jestli doleva nebo doprava a je mu jasné, že není cesty zpět. S pocitem, že jsem všechno své "bohatství" předal na své kolegy a doufám kamarády, odplovám z rodného přístavu. Mým dalším kotvištěm by měl být od 1. 3. přístav jménem Systinet.

Jsem rád, že nejdu úplně do neznámého prostředí, protože na této transakci se lví měrou podílel kolega java blogger Pavel Kolesnikov (jablok.cz). Navíc jsem dostal velice pozitivní reference od dalšího java bloggera a kamaráda Jirky Fabiána alias Filemona, který před svou zahraniční túrou pracovál právě v Systinetu. Takže nebylo co řešit…

Poznámka pod čarou:

Pokud náhodou někdo víte o dobrém bydlení na Praze 3, určitě mi dejte vědět na email pichlik zavinac seznam cz!