úterý 21. února 2006

OT:Má vás také Banan.cz na banánu?

Já si myslel, že problémy s hostingem mám jenom já. Můžu si gratulovat, že jediná vada na kráse Sweb.cz + Blogger je nefungující publikace, kterou jsem obešel malým dirty hackem. Takového Padáka a jeho blog rovnou hostingova firma Banan.cz odstřihla viz Zapisky.info down.

V pátek 17.2. 2006 byla deaktivována doména zápisky.info. Hosting tuto akci provedl po údajném překročení limitů na množství stažený dat a nadměrné přetěžování serveru - jak mi odpověděli na dotaz z technické podpory. Firma banan.cz se nezachovala příliš korektně. Nikdo v administraci nejsou statistiky, které by obsahovaly uvedené veličiny a o jejich zákroku mi neposlali upozornění. V současné době je proto můj eZin zneužit jako reklama této firmy.

Zapisky můžete nyní najít na alternativní adrese http://my.opera.com/jspetrak/blog/

Komu zvoní hrana

Bylo to jako píchnutí do vosího hnízda… Že netušíte, o čem mluvím? Bruce Tate autor několika bestselleru o Jave se v jednom z rozhovorů nechal slyšet, že jave v konfrontaci s nestupujícími technologiemi jaksi dochází dech. To byla rozbuška, v kontextu vosího hnízda spíše vržený kámen, která vyvolala bouřlivou diskusi.

Je v celku jedno jestli s Tateovými argumenty (menší efektivita ve srovnání s Ruby on Rails a velká míra anachronismu v JCP) souhlasíte či nikoliv. Zarážející je fakt kolik vývojářů vůbec irituje představa, že by Java nemusela být tou nej(dosaďte podle uvážení) platformou. Prubířském kamenem zda se býti vývoj webových aplikací.

Existují skupiny fanatických vyznavačů jednotlivých jazyků (PHP, Java RoR, Perl, Python, C#) jímž tendenční vnímání světa, pod zorným úhlem daného jazyku/platformy, zakrylo racionální nadhled. Vždycky zůstanu v němém úžasu zírat na všechny rádoby-experty jenž se srdnatě bijí v prsa za svojí pravdu.

Naštěstí leží pravda většinou někde uprostřed. Bruce Tate zřejmě není ten nejlepší java vývojář pod sluncem, ale nelze mu upřít dvě vlastnosti. Za prvé je to člověk, kterého bych si dovolil označit za vizionáře a to podotýkám, že ne se všemi jeho názory se ztotožňuji. Za druhé z mého pohledu umí ten člověk nazývat věci pravými jmény, což si kde kdo nedokáže přebrat.

Ten kdo si to nedokáže přebrat, většinou stojí za hysterickými výkřiky tak říkajíc do tmy. Obvykle jsem tuto hysteričnost přikládal na vrub mladické nerozvážnosti a tím pádem jsem jaksi automaticky předpokládal, že nejagresivnější skupinou budou PHPisté. Tímto bych se rád omluvil té rozumné části jejich skupiny, která měla otevřenou mysl, protože jsem postupem času zjistil, že v každé komunitě existuje extrémistická frakce.

Bylo by jistě zajímavé udělat seriozní výzkum jaký procentuelní podíl členů komunity na extrémistickou frakci připadá. Musím sebekriticky přiznat, že i já jsem svého času k této frakci patřil. Naštěstí jsem v čas pochopil, že tudy cesta nevede a také to, že extrémisté se vždycky ozvou, když mají pocit, že jim zvoní hrana…