středa 19. dubna 2006

Továrna světa možná sežere práci i tobě

O víkendu jsem seděl u kamaráda truhláře, který mi vypověděl zajímavou historku. Ta historka nabízí přímou paralelu pro IT průmysl.

... představ si, pro tamhle ten výrobek jsem potřeboval ložiska. Tipni si, kolik to ložisko stojí? Nevíš co, tak poslouchej. Kdybych koupil švédské ložisko, přišlo by mě na osumdesát korun. Kdybych koupil české ložisko, přišlo by mě na čtyřicet korun. Nakonec jsem koupil čínské ložisko, které mě vyšlo po množstevní slevě na pět korun. No neber to, když jich potřebuju pět stovek.

To že je Čína levnou továrnou světa, schopnou vyrobit prakticky cokoliv za velice nízkou cenu je známá věc. Současný trend je ovšem takový, že Čína je velice zajímavou destinací i pro IT outsourcing. Už tedy neplatí, že Čína rovná se levná a dostupná pracovní síla, nýbrž Čína rovná se levná, dostupná a poměrně kvalitní pracovní síla.

Co to pro nás znamená v praxi? Že jednoho krásného dne se možná u našeho stolu objeví šef a suše nám oznámí Franto, Pepo, Jardo tady končíme, vývoj se outsourcuje do Číny, hledejte si jiné zaměstnání.... Samozřejmě touto hrouzbou neni jenom Čína, ale i další "štiky" regionu jako Indie či Vietnam.

Podívejme se na některé zajímavé informace, které možná o číně nevíte.

V Číně platy techniků a inženýrů rostou stejnou rychlostí jako v USA v době boomu internetových společností. To je jistě jeden z důvodů, proč již mnohem méně čínských odborníků utíká za lepší pracovní příležitostí do USA nebo jinam. Zahraničním společnostem se vyplatí stěhovat svoji výrobu i výzkum a vývoj do Číny či Indie, kde nabírají místní pracovníky a nabízejí jim stále lepší podmínky. I s rostoucími platy se místní zaměstnanci zahraničním společnostem vyplatí, protože i náklady na důchodové a zdravotní pojištění jsou v asijských zemích nižší.

Čínu v roce 2003 vynaložila na vědu a výzkum 1,31 procenta HDP, ale za poslední rok je vidět značný pokrok, který zemi pravděpodobně dostane na úroveň 2,2 procenta HDP do konce této dekády. Pro srovnání: český rozpočet na příští rok (2006) předpokládá vynaložit na výzkum a vývoj pouze 0,6 procenta HDP.

Čína předstihla v celkových výdajích na výzkum a vývoj většinu nových členských zemí EU a dokonce předstihla EU jako celek v podílu těchto výdajů plynoucích z podnikatelského sektoru.

300 milionům Číňanů není ještě starších 14 let. Univerzity také ročně chrlí miliony absolventů, jen vloni to byly tři miliony (ve srovnání s asi 1,9 milionu v USA). Všichni potřebují uplatnění, takže i počet nových pracovních míst rychle roste: osm miliónů ročně.

Slovy laika, Evropa prostě a jednoduše přestává být konkurenceschopná ve srovnání s "továrnou světa". Už nýní je celkem běžné, že IT firmy outsourcují v Číně na což jako první doplatili zaměstnanci IT sektoru v USA. Je zajímavé jak se s outsourcingem mění požadavky na IT specialisty.

...více než o čistě technické znalosti začíná být zájem o komplexnější schopnosti, z oblastí managementu, obchodu, financí až po komunikační kvality, zejména ve vyjednávání. Proto také evropské společnosti budou muset podle Forrester Research v příštích dvou letech více investovat do vzdělání v těchto oblastech.

Když se nad tím zamyslím do důsledku, tak ne jeden, ale několik faktorů bude hrát roli v rámci naší konkurenceschopnosti. Za prvé, dokážeme absorbovat proces celoživotního vzdělání, to může přímo ovlivnit každý z nás. Za druhé, klesnou odvody zaměstnavatele a za třetí, rapidně stoupnou investice do vědy/výzkumu/vzdělání

Použité zdroje