úterý 23. května 2006

Splaskne AJAX bublina?

Sun i Microsoft, firmy stojící za platformami Java a .NET, se dnes předhánějí v rozšiřování podpory AJAXu pro své web frameworky, Google vydává vlastní web toolkit a z odborných medií se na nás neustále vali informace o tom jaký nový AJAX framework vzniknul, či kdo má jakou AJAX podporu. Vypadá to jako bublina, roste to jako bublina, splaskne to jako bublina?

AJAX je klasická bublina, která nabízí relativně málo muziky za hodně peněz - málo efektivní vývoj (špatně se to ladí a ještě hůže testuje). Pokud by AJAX měla vystihovat nějaká charakteristika, pak by to bylo Jak ohákovat starý dobrý HTTP protokol v současných prohlížečích. Proč vlastně AJAX bublina roste?

Jsou to především dva hlavní důvody - příklon internetu jako médiu k takzvanému aplikačnímu webu a přerod prohlížeče v all in one aplikační platformu. AJAX je tou nejshůdnější, a v současnosti bohužel jedinou, cestou jak uspokojit potřebu aplikačního webu v ne all in one prohlížečích.

AJAX bublina musí zákonitě splasknout a všechno tomu nasvědčuje. Otázkou je co bude tím špendlíkem? Bude to nový operační systém firmy Microsoft a technologie XAML? Základní premisou je, že technologie musí být široce dostupná v internetových prohlížečích. Těžko říci jak se tedy např. zmíněný XAML popasuje s prohlížeči postavenými na jádru Gecko.

Hodně otázek, málo odpovědí a ještě více spekulací. Každopádně je již nyní jasné a nato si klidně vsaďte, že AJAX bublina splaskne...

pondělí 22. května 2006

OT: Weblogy.cz již neagregují Dagblog

Pokud jste byli navyknutí chodit na Dagblog přes RSS agregační službu Weblogy.cz tak věztě, že tato služba již Dagblog neagreguje. Důvodem je odklon témat Dagblogu od témat webdesignu, na který se Weblogy.cz specializují a restrukturalizace systému. Avšak dle dalšího vyjádření, Dagblog a tématicky podobné blogy by měly mít i v budoucnu, po určíté refaktorizaci systému, opět své místo.

Vyjádření Jana Bažanta (spolu-provozovatel Weblogy.cz)

důvodem pozastavení agregace jsou články z poslední doby, které s tématem služby Weblogy.cz (webdesign) souvisely - dle našeho mínění - okrajově. V rámci pravidelné údržby zdrojů tak byla pozastavena agregace i několika dalších zdrojů.

Chystáme do budoucna několik méně i více zásadních změn a zmíněný krok je jedním z přípravných úkonů, které jim budou předcházet. Věřím, že chápete naši snahu udržet službu vyprofilovanou a v kondici.

Hodinová přednáška o NetBeans

Pokud se chcete dozvedět něco málo o NetBeans a nebo položit nějakou otázku přijďte na Roumenovu (NetBeans evangelist) přednášku o NetBeans, která se bude konat 31.5.2006 od 18:00 v místnosti K9 v budově ČVUT na Karláku.

Ja s největší pravděpodobností přijdu a doufám, že se mi povede nějaký revanž na odplatu na Roumenův vypečený vtípek na JavaOne, kterým si pěkně vystřelil z Eclipse zastoupení na této konferenci viz též fotodokumentace.

Java bude open source

Na právě probíhající konferenci JavaOne 2006 Sun otevřeně podpořil myšlenku open source Javy. Bylo to ústy Rich Greena, kdy na otázku open source Javy prohlásil Why not. Drobné náznaky kolem open source Javy se objevovaly již nějaký čas. Dokonce se spekulovalo, že by Sun mohl uvolnit Javu jako open source již na letošní JavaOne. Sun se pod dlouhém váhání a předešlém odmítavém stanovisku odhodlal tímto Greenovým výrokem vyjít vstříc části komunity a také partnerům (především IBM) jenž po tom léta volají.

Kolem open source Javy je jasné snad jedině to, že bude. Nikdo dnes nedokáže říci jestli to bude za rok, dva a nebo pět. Jak bude open source Java vypadat, jak bude řízen a koordinován vývoj, co všechno Sun uvolní. To jsou jenom některé z otázek, na které neznáme odpověď.

Na tahu je opět Sun a ta největší tíha neustále leží na jeho bedrech. Java to dnes nejsou jenom zdrojové kódy platformy. Open source proces tedy nestojí a nepadá s vydáním či nevydáním zdrojových kódů. Sun má za léta vývoje Javy jistě i další know how, které nebude možné z různých důvodů uvolnit například patenty nebo ochrana vlastních investic do výzkumu a vývoje.

Největší otázky, open source pesimisté nechť zamění za problémy, vyvolává především kompatibilita Javy a otázka řízení a kordinace vývoje. Pokud Java doteď ortodoxně razila cestu zpětné kompatibility a konzervativnosti, tak je otázkou jak se s tím popasuje v open source prostředí. Pokud Sun držel silně otěže vývoje v rukou, v době po open source tomu tak již nebude. Může se tak klidně stát, že se Java rozdělí na několik proudů, což by mohlo znamenat její zánik.

Na úrovni diskusí kolem budoucího vývoje Javy se přetřásá otázka využití stávajícího, podle některých mírně zkostnatělého, JCP programu. Potěšující zprávou je, že si Sun dobře uvědomuje rizika spojená s open source Javou a její uvolnění nijak neuspěchá. Anarchie, která by nějakým neuváženým krokem a bez jasně vytyčených pravidel pro další směřování platformy mohla vzniknout, by měla velice pravděpodobně neblahé dopady.

Příznivci open source Javy si již teď mnou ruce nad tím, jak budou moci záplatovat věci, ke kterým se Sun neměl. Odpůrci se naopak bojí nekompatability a anarchie, která by tímto krokem mohla vniknout. Těžko říci, kdo bude mít pravdu jedno je ovšem jisté. Java jako open source je realita.