čtvrtek 21. září 2006

Problémy standardů - když méně je vlastně více

V poslední době pociťuji malou deziluzi z všech těch standardů, které v Jave máme a říkám si jestli model jednoho middleware dodavatele ala Microsoft a DOT.NET není lepší. Nemám nic proti standardům, ba naopak mám je rád. Ale i standard má několik úskalí, na které je třeba brát ohled.

Pokud není standard dostatečně specifický, tedy obsahuje formulace, které si lze různě vyložit případně obsahuje prostor pro různé rozšíření, vsaďte si na to, že si jej každý implementátor vyloží po svém. Úplně klasickým překladem budiž specifické deployment descriptroy enterprise aplikací v závislosti na aplikačním server.

Standard je vždy ve vleku doby. Specifikace standardu vždy zabere nějakou dobu, pokud je ta doba relativně dlouhá, snižuje se vlastní hodnota standardu, protože evoluce posune vývoj jinam. Máme zde specifikaci Java Persistence API, určitě je povzbuzující, že byla inspirována úspěšným proprietárním řešením Hibernate. Jenže Hibernate je v této chvíli už o dva kroky dále.

Obecně bych řekl, že prostředí kde nevládne jeden middleware dodavatel nahrává využití proprietárních řešení. Samozřejmě to nelze brát jako dogma, ale v případě různých oblastí J2EE je třeba si dávat na různě nuance pozor. Příklad?

Budete chtít použít ORM řešení a máte na výběr mezi JPA a Hibernate. Srdce říká použijte standard ve formě JPA, je tu obrovská výhoda přenositelnosti mezi jednotlivými aplikačními servery. Jenže zkušenost říká, vždycky se najde nějaký problém, který posílá onu teorii přenositelnosti do věčných lovišť. Navíc už teď mohu použít v případě Hibernate funkce, které standard JPA nepokrývá, ale mě se náramně hodí do krámu.

Jestli tedy bude v případě JPA nějaká evoluce, tak jedině v případě proprietárních rozšíření jednotlivých implementátorů. Tím pádem, pokud takové rozšíření použijete, dostanete se do stejného stavu, jako kdyby jste hned na začátku použili Hibernate tj. závislost na něčem proprietárním.

Mám rád standardy, ale někdy je lepší zvážit všechna pro a proti než je slepě následovat...

úterý 19. září 2006

OT: Hledáme vývojáře frontendu

Před malinkou chvilkou jsem skončil education session o Google Web Toolkitu, kterou jsem přichystal pro své kolegy v Systinetu a úplnou náhodou mě oslovila naše HR manažerka, jestli pak prý nevím o nějakém schopném Java vývojáři.

Tedy, hledáme vývojáře na frontend naší vlajkové lodi. Potřebujeme někoho kdo zná dobře J2SE a má větší než malé množství zkušenosti s vývojem web aplikací na platformě Java tj. rozezná tag library od EL. Nehledáme nějaké "ořezávátko", které vidělo Javu z rychlíku. Potřebujeme komplexního vývojáře, zase se ovšem nepodceňujte.

Na tomhle místě si dovolím odcitovat kolegu Pavla Kolesnikova (jablok.cz), který ich-formou popsal několik výhod práce v Systinetu.

Je pátek dopoledne, a tento text píšu doma v posteli. Není to proto, že bych se hodil marod nebo měl dovolenou. Je totiž normální se čas od času (i když obvykle ne častěji než jednou týdně) domluvit, že člověk pracuje z domu.

Samozřejmě, že kvůli luxusu práce z postele si nemusím v ložnici zřizovat pracovnu, proste mám na klíně firemní notebook s wi-fi kartou, dostatečně výkonný na ladění povícero současně běžících javových aplikací spuštěných v debug modu z eclipse.

A pozorný čtenář již jistě dávno tuší, že pracovní pohodlí není kaleno ani tím, že by platby za domácí připojení k Internetu šly z mé kapsy.

V pondělí už do práce dorazím, ještě nevím kdy, pracovní doba začíná tak nějak mezi osmou a desátou. Výjimky sice nejsou nemožné, ale ty většinou nemám zapotřebí — sice bydlím na kraji Prahy, ale kanceláře máme minutu chůze od metra, takže cestování moc času nevezme.

Jak jsem psal, platové rozmezí nase firma zásadně nezveřejňuje, ale snad je patrné, že na svých lidech neškudlí (možná bych měl ještě zmínit, že výše uvedené pracovní podmínky není nějaká moje vymoženost, tak to prostě máme ve vnitrofiremních směrnicích). Nicméně snad neprozradím přespříliš, když řeknu, že ohodnocen se cítím dostatečně na to, abych si nemusel kazit spánek přemítáním nad potenciální hodnotou mých zaměstaneckých stock-options).

Pokud čekáte, že zde padnou fráze o tom, že budete dělat v mladém dynamicky se rozvíjejícím kolektivu apod. prázdné fráze, tak jste na omylu. Pokud máte zájem, pošlete mi životopis na pichlik zavináč seznam tečka cz. Já si Vás nejdříve po mailu proklepnu (žádný strach) a zodpovím Vaše případné otázky. Pokud Vás shledám dostatečně způsobilým, pak Vás předám do rukou vyšší instance, která se rozhodne, jestli si vás pozve na osobní pohovor.

No a pokud k nám nastoupíte, tak budeme společne v roce 2007 zaměstnanci firmy Hewlett-Packard viz Systinet resp. Mercury koupena firmou Hewlett-Packard.

Google Web Toolkit

Máte rádi all-in-one řešení? A proč se ptám? Protože Google Web Toolkit je právě jedním z all-in-one řešení. Určitě jsou frameworky, které zvládají jednotlivé stavební kameny GWT lépe, ale GWT je unikátní právě ve smíchání všeho potřebného k tvorbě Rich Internet Applications na platformě Java.

Myšlenka Google Web Toolkit (zkráceně GWT) je jednoduchá. Poskytněme framework, ve kterém si uživatel bude moci jednoduše vytvořit webovou aplikaci složenou ze znovupoužitelných UI komponent (renderovaných jako HTML) a logiky (ve formě JavaScriptu) na straně webového prohlížeče a asynchronního volání serverové logiky skrze AJAX. To vše na platformě Java s využitím jazyka, knihoven a vývojových nástrojů této platformy.

Na serveru Interval.cz mi vyšel článek o Google Web Toolkitu, ze kterého jste si právě přečetli jeho začátek, takže pokud Vás GWT zajíma směle se začtěte a nezapomeňte se podělit v diskusi o Vaše zkušenosti s tímto frameworkem.

pondělí 18. září 2006

Autor Struts a JSF 26. září na CZJUG

Craig McClanahan, autor frameworků Struts, JSF a Shale bude 26. září v ČR a příjde promluvit o web frameworks na 2. setkání CZJUG, viz detailni info. Neváhejte přijďte se Craiga zeptat na jeho pohled o hledně budoucího vývoje webových aplikací na platformě Java. Tleskám za tenhle "majsterštyk" Roumenovi, protože se nám těžko podaří přilákat osobu povolanější v této oblasti.