pátek 17. listopadu 2006

Jaké byly Sun Tech Days

Ve středu 15. listopadu jsem natěšen vyrazil na své druhé Sun Tech Days (dále v textu STD). Mohu tedy porovnávat minimálně dvě tyto akce. Před tím než se pustím do nějakého hodnocení zrekapituluji přednášky jenž jsme absolvoval a informace, které mě zaujaly.

Keynote
Kafka, Dvořák, Jágr, Havel nebo tak nějak podobně začal šéf českého Sun centra Pavel Šuk úvodní keynote. Ani nevím proč, ale utkvělo mi to v paměti. To nejzajímavější na keynote, byly technické prezentace ukazující sílu Java technologií. Kdo tam byl, toho asi překvapí, že mě spíše nezaujali roboti honící se po bílem ubrusu, ale prezentace swingové desktop aplikace. Nebál bych se to označit za Swing Next Generation, protože L&F této aplikace vypadal naprosto neuvěřitelně na Swing.
Java EE 5 and Glassfish: A Plunge into the Aquarium
Pro mě osobně nejzajímavější prezentace na samotném STD. Aplikační server GlassFish, referenční implementace J2EE 5.0, také slouží jako Sun App Server. Jeden z jeho vývojářů Herold Carr prezentoval koncept tohoto serveru a co bylo zajímavé, pustil se do detailu architektury. Zaujal mě jejich HTTP konektor Grizzly a prezentované výsledky jak dokáže škálovat např. oproti Coyote (tento konektor používá Tomcat). Dále to byl projekt Phobos, který na GlassFishy integruje skriptovací jazyky - zatím mají podporu pro JavaScript.
Sun Java DB, a Small, Easy to Use, Pure Java RDBMS
Apache Derby představení databáze, koncept standalone vs. server, podporované standardy, protokoly. Zaujala mě možnost psaní databázových procedur přímo v Jave. Přednášející mě přesvědčil, že Java DB je dobrá alternativa k HSQLDB, ale jak sám dodal s Oraclem nebo SQL serverem nejde měřit. Byly prezentovány i nějaké výkonnostní charakteristiky, z nichž si pamatuji závěr o nízké paměťové náročnosti. Docela mě zklamala demo, které mělo prezentovat Java DB v rámci appletu. Krom toho, že nebylo pochopitelné "co chce básník říci", tak mi přišlo jako nesmyslný případ užití této DB.
JAX-WS and Tangoing with .NET (WSIT)
Opět Herold Carr tentokrát o WS a především o interoperabilitě mezi Javou a .NETem. Údajně po těsné spolupráci Sunu s Microsoftem se podařilo realizovat nad WS transakce, bezpečnost atd. Mluvilo se také o JAXB (serializace/desiralizace Java do XML a naopak) 2.0.
Web 2.0: The Technologies and Tools to Build It
Tato přednáška mě absolutně zklamala. Doris Chen neřekla ani slovo o Web 2.0 a jeho podpoře v Sun nástrojích. Celá prezentace byla jenom o JSF a to musím dodat, že ani to se nepovedlo. Přišlo mi to jako úsilí smíchat v daném časovém intervalu všechno co umí Java Studio Creator. Na této přednášce jsem se definitivně utvrdil v tom, že Web 2.0 je buzzword. Přednáška zřejmě dostala do názvu Web 2.0, protože se v demu použily AJAX komponenty nabízené z palety Java Studio Creatoru. Jinými slovy definice Web 2.0 aplikace - používá AJAX a v názvu má beta.
In-depth Session: EJB 3.0 and Java Persistence APIs: Experience the Simplicity
Dvouhodinová přednáška o EJB 3.0 rozdělená do několika částí. První část, X let jsme Vám tlačili do hlavy jak je EJB skvělá technologie, abychom si ve verzi 3.0 uvědomili, že je pro vývojáře příšerně složitá na použití. Tak jsme deployment descriptory nahradili anotacemi a pochopili, že ty POJO objekty a IoC ve Srpingu mají něco do sebe. Druhá část, Ty entity beany jsou profláknuté a ten Hibernate umí persitence tak pěkně, inspirujme se a udělejme něco podobného a nazvěme to třeba Java Persistence API. Když už jsme u toho, on by nějaký vývojář chtěl to JPA použít i třeba v desktopové aplikaci, tak ať je to možné. Část tři, EJB 3.0 je samozřejmě podporovaná v našich vývojových nástrojích jako NetBeans. Z mého pohledu celkem zajímavá přednáška.

Když to vezmu kolem a kolem, tak bych úroveň přednášek oznámkoval číslem 4 na desetibodové stupnici. Pokud jste šli na danou přednášku s tím, že jste o dané technologii měli nějaké znalosti, pak jste se většinou nic nového nedozvěděli, na druhou stranu alespoň jste si ty informace osvěžili. Alespoň na přednáškách, které jsme absolvoval já, to tak bylo. Je otázkou jestli jsou vysloveně specializované přednášky vhodné pro akci STD. Bohužel jsem nebyl na žádném hands on lab, který mohl být určený pro hlubší vyzkoušení dané technologie. Ovšem umím si představit, že například pro Java nováčky byl STD úplně úžasně nabitý novými informacemi

Na druhou stranu STD není jenom o těch přednáškách, je to o možnosti potkat bývalé kolegy nebo ostatní vývojáře, dohodnout obchod,vyměnit informace a to šlo díky vytvořenému zázemí celkem dobře.

Ještě mi to nedá a musím vzpomenout soutěžní kvíz firmy QBizm s Java puzzles v rámci STD. Byly to docela chytáky, dva z nich které mě opravdu zaujaly tu volně uvedu.

    try{
      System.out.println("Hello");
      System.exit(0);
    }finally{
      System.out.println("World");
    }

Co bude na výstupu?

  1. Hello
  2. HelloWorld
  3. Nepujde zkompilovat

A druhý puzzle.

    //a.)
    String sql = "ahoj tady " + name + ", jak se mas v " + time + "?";
    
    //b.)
    StringBuffer sql = new StringBuffer();
    sql.append("ahoj tady ");
    sql.append(name);
    sql.append(", jak se mas v ");
    sql.append(time);
    sql.append("?");

Co bude v runtime efektivnější?

  1. a
  2. b
  3. a i b jsou ekvivalentní

Související články

čtvrtek 16. listopadu 2006

WTP flash demo

Jednoduchost tvorby webových aplikací v IDE Eclipse byla často terčem oprávněné kritiky. Časy se ovšem mění a to především díky integrované podpoře Callisto Discovery, pomocí které zvládne WTP nainstalovat a vytvořit web aplikaci úplně aplikaci každý. Na java.cz jsem připravil osmiminutové flash demo, které vás o tom přesvědčí.

Prosím omluvte slabší zvuk a to, že nejde demo ovládat. Pokud má někdo JavaScript kód, který umožňuje flash ovládat, určitě mě kontaktujte. Zkusili bychom to tam zapracovat.

pondělí 13. listopadu 2006

Open source Java pod GPL licencí

Že bude Java open source, to se vědělo již dlouho. Otázkou zůstávalo, která z open source licencí bude použita. V druhé polovině minulého týdne se objevily spekulace, že by to mohla být licence GPL. Spekulace se potvrdily a dnes oznámí Sun CEO Jonathan Schwartz a Rich Green uvolnění klíčových částí Javy pod licencí GPL verze 2 (český překlad GPL PDF).

V první várce, tedy dnes, bude pod GPL uvolněn HotSpot runtime, javac kompilátor, JavaHelp a Sun implementace Java ME. V uvozovkách zbytek Javy bude uvolněn v první polovině roku 2007. GPL licence, kterou Sun zvolil, bude obsahovat výjimku pro classpath, která zaručuje, že bude možné používat core java knihovny bez nutnosti uvolnit vlastní kód jako open source.

GPL licence by měla Javu ochránit před rozdvojením, ale zároveň jí komunitě poskytovat otevřenou a dostupnou pro přístup ke zdrojovým kódům, portovatelnou a modifikovatelnou v případě potřeby. Některé zdroje uvádějí, že Sun nabídne dual licenci, což znamená, že zde budou moci paralelně stále existovat komerční certifikovaná verze Javy jako doposud.

Kromě IBM, které tlačilo na open sourcování Javy již delší dobu se přidali i ne nepodstatné komunity vývojářů a komerčních zákazníků volajících po tomtéž. Rád bych se krátce zmínil o těch podstatných komunitách vývojářů. Možná se budete divit, ale velkou váhu zde má pro Sun například brazilská komunita, která čítá 18000 vývojářů.

V Brazílii je Java nejen velice populární, ale je na ní postavena i řada veřejných (vládních) informačních systémů této země, např. systém pro evidenci zdravotní péče. Není proto divu, že například z této komunity sílil tlak na open sourcování Javy. Brazílie zřejmě není výjimka, jsou zde i další země, kde by se zaváděním open source do státní správy, otázka open source Javy dostala dříve nebo později na stůl.

O open source Jave se bude určitě mluvit na nadcházejících Sun Tech Days v Praze, takže to je určitě o důvod více přijít. Zároveň tomuto tématu věnujeme čas v nějakém z příštích podcastů. Bude mít na Vás uvolnění Javy jako open source nějaký dopad, ať již pozitivní či negativní?

Zdroje