neděle 24. prosince 2006

Vánoční dárky, které vám definitivně změnily život

Každé vánoce přemýšlím o tom jaký dárek, který jsem kdy dostal, změnil můj život. Musím definitivně říci, že můj život změnil dárek, který přistál pod vánočním stromkem léta páně 1991. Byl to úžasný a nepředstavitelný pocit rozbalit v jedenácti letech první osobní mikropočítač Didaktik M (Československý klon ZX Spectrum).

Uvnitř tohoto nebušeného počítače tikal v taktu 4MHz procesor Z80A a k dispozici byla paměť s kapacitou závratných 64KB. Jako monitor tenkrát sloužila televize a místo disku se používaly obyčejné magnetofonové kazety. Na nich člověk většinou míval rodinné stříbro v podobě skvostných her, které šli ovládat přes joystick. Ano, tenkrát bylo celkem normální hry ovládat většinu her joystickem.

K hrám, na které nikdy nezapomenu, patřila úchvatná textovka Franty Fuky jménem Podraz III. Kde jsem se vtělesnil do role počítačového hackera Tima Colemana. Dodnes netuším jestli číslovka tři byla analogií k Lucasovým Hvězdným válkám, které taky startovaly dílem tři nebo dílem Fukovi výstředností. Každopádně něco jako Podraz I a II nikdy nevznikly a nebo jsem o nich nikdy neslyšel.

Krom jiných zvláštností měl Didaktik tepelně neizolované trafíčko, na kterém jsme si s kamarády mohli během hraní přihřívat čaj. Také joysticky nebyly moc kvalitní, takže jsem jich docela dost odrovnal. Jako největší zabiják joysticku se ukázalo hraní desetiboje (Dacathlon) a to především disciplína běh na 1500 metrů, kdy bylo potřeba vyvinout největší frekvenci horizontálním kmitáním "kniplu".

Při hraní her my v hlavě šťouralo, jak jsou udělané. Tím jsem se dostal k jazyku Basic (akronym pro Beginner's All-purpose Symbolic Instruction Code), který byl přímo vestavěný v Didaktiku. No a tak jsem se vlastně poprvé dostal k řemeslu jménem programování, se kterým se protloukám již pěkných pár let.

Jsem skoro přesvědčen, že kdybych oněch vánoc roku 91 dostal něco jiného, například autodráhu, nebyl bych dnes tím čím jsem, tedy softwárovým vývojářem. Každé vánoce si na ten Didaktik vzpomenu a děkuji za tu prozíravost rodičům. A kdybych měl jmenovat ještě jednu věc, která mě ovlivnila, tak to byla stavebnice Lego. Kdeže ty loňské sněhy jsou, od jisté doby totiž dostávám obligátní fusekle a spoďáry.