neděle 4. února 2007

6 nástrojů pro úspěšně fungující vývoj

Vývoj to je především souhra procesů a nástrojů. V tomto článku se podíváme na pět základních nástrojů, které musí mít každý softwárový tým, který chce úspěšně fungovat. Všechny tyto nástroje fungují ve vzájemné kooperaci a proto se jejich přínos zároveň násobí.

Overview

Source repository

Repositoř zdrojových souborů a správa, plus jejich verzování je dneska základ. Kdo by také dnes neznal značky jako, CVS či SVN. Při výběru repositoře pro zdrojáky doporučuji zohlednit jeden velice důležitý faktor a to podporu v IDE. Command line klient sice není k zahození, ale komfort poskytovaný v IDE je k nezaplacení.

Buildovací systém

Buildování projektu je to, co chceme mít maximálně automatické, protože automatické rovná se bezbolestné. Co by měl být schopný buildovací systém udělat?

 • checkout zdrojových souborů včetně závislostí mezi jednotlivými komponentami
 • checkout knihoven třetích stran z centrálního úložiště
 • vlastní buildování do finální podoby (JAR, WAR, EAR atd.)
 • build API dokumentace (JavaDoc)

Z těch obecnějších požadavků je to určitě možnost integrace s nástroji třetích stran jako jsou například různé analyzátory kódu. Velice užitečnou vlastnost představuje možnost vygenerování projektových souborů do IDE. Jako prověřená dvojice v mnoha open source projektech se jeví Maven 2 a Ant.

Continuous Integration systém

Dedikovaná mašina se speciálním softwarem jehož jediným úkolem je kontinuálně volat buildovací systém a jeho výsledky podstupovat automatickým testům. Výsledky testů, problémy při buildu a další užitečné statistiky reportovat vývojářskému týmu. Co bychom měli od CI systému vyžadovat.

 • možnost integrace se zvoleným buildovacím systémem
 • distribuovatelný build (vlastní úlohu je možné distribuovat na jiný stroj)
 • spolupráce se zvoleným soruce repostiory sytémem (tagování zvolených buildů např. milestone, RC, final build)
 • integrace s IDE (možnost spouštět buildy, sledovat průběh, zobrazovat logy)
 • možnost reportování skrze mail či instant messanging (ICQ, Jabber)
 • plánovač (scheduler) buildů, ruční pouštění buildu
 • webové rozhraní pro správu

Issue tracker

Nástroj pro reportování a správu problémů a vylepšení. Klasickým příkladem budiž Bugzilla. Mezi základní vlastnosti musí patřit issue management, což znamená stavy s kterých přechází issue v průběhu času. Další neméně důležité vlastností jsou notifikace při změnách, snadná obsluha přes webové rozhraní a silné vyhledávání.

K nadstavbám, které se ocení postupem času musím zmínit opět integraci s IDE a se source repoitory systémem. Při integraci se source repository systémem je užitečné vidět jaká revize souvisí s jakým bugfixem.

Správa dokumentů

Pro správu dokumentů všeho ražení, od analýz až po zápisy z jednotlivých porad je potřeba systém, který bude nenáročný na údržbu a bude v něm možné jednoduše vytvářet dokumenty a ty mezi sebou vzájemně odkazovat. Základní požadavky.

 • snadná tvorba i pro BFU (Běžný Franta Uživatel) bez nutnosti vlastni speciální program, nejlépe přes prohlížeč
 • distribuovatelné s otevřeným formátem (žádné dokumenty proprietárního ražení WORD sdílené pře síť)
 • správa historie verzí (diff, logování změn)

Ideálním řešením je použití libovolné implementace WIKI.

Statické analyzátory kódu

Statické analyzátory kódu slouží k odhalování potenciálních problémů dříve než mohou nastat a k počítání statistik, které poskytují užitečné informace o zdrojovém kódu. Z informacím, které mohou poskytnout bych jmenoval, pokrytí API testy (takzvaný code coverage), často se opakující kód a nebo nevyužitý (mrtvý) kód, dodržování code convention atd.

Opět platí, že tyto nástroje by měly být integrovatelné s IDE a buildovacím systémem a o jejich spouštění by se měl starat CI server, který by měl zároveň jejich výsledky reportovat.

Související články