úterý 13. března 2007

Cenová politika Microsofu: výsměch nebo políček do tváře?

Aktualizace: tímto se Microsoftu omlouvám, zdá se, že tento upgrade je opravdu za minimální peníz viz Windows Vista Alternate Media.

Před týdnem jsem si koupil nový počítač a samozřejmě, že jsem nainstaloval operační systém Windows Vista. Říkal jsme si, zkusím to a uvidím, pokud budu spokojený, jsem ochoten si Visty koupit. Spokojený jsem, ale když jsem viděl cenovou politiku firmy Microsoft, nevěděl jsem, jestli je to výsměch a nebo jestli my chtěli vlepit facku, abych se probral.

Nebudu zde polemizovat o částce za samotný operační systém. To, co mě doslova poslalo do kolen, je nemožnost upgradování v rámci Visty za výhodnou cenu. Mám 64 bitový procesor nicméně nainstalovanou mám 32 bitový verzi operačního systému. Volbu 32 bitové verze za mě udělala nedostupnost ovladačů a programů, které bych na 64 bitové verzi nomohl rozběhnout.

Selským rozumem jsem očekával, že upgrade z 32 bitové verze na 64 bitovou bude buďto zdarma a nebo za mírný poplatek. Vykládal jsem si to tak, že to bude vstřícný krok Microsofru k uživateli: Teď používej 32 bit a za rok, až budou k dispozici drivery plus programy a všechno si sedne, budeš moci levně přemigrovat na 64 bitovou verzi, která využije potenciál tvého hardwaru.

To jsem se přepočítal, nic takového Microsoft nenabízí. Peníze utracené za "neperspektivní" 32 bitovou verzi bych vyhodil oknem, protože bych při přechodu na 64 bitovou verzi neměl žádnou výhodu. Tento přístup mi přijde přesně podle pořekadla:krávu je třeba dojit, dokud mléko dává. To už ani nemluvim o OEM verzi, které je svázaná se základní deskou a při upgradu máte prostě smůlu.

Pokud bych měl použít příměr z reálného života, tak Microsoft se chová jako obchodník, který mi prodává auto, jehož motor jezdí pouze na nízkooktanový benzín. Pokud bych chtěl v budoucnu přejít na víceoktanový benzín, tak bych si musel koupit uplně nové auto, místo toho, abych si například zaplatil pouze za upgrade motoru.

Z mého pohledu je cenová politika firmy Microsoft ohledně operačního systému Windows Vista velkým zklamáním. Jestli jsem dříve uvažoval o tom, že bych si Visty zakoupil, tak teď už jsem rezignoval. Nehoráznost v podobě ceny při přechodu z 32 na 64 bitů mě slušně řečeno naštvala. Já osobně dojnou krávu Microsoftu dělat nebudu, nechám doběhnout zkušební dobu a pak přejdu na Ubuntu.