pondělí 12. března 2007

Eclipse Jazz

Pro příznivce hudby předesílám, že Eclipse Jazz není festival jižanských hudebníku s afro americkými rysy pořádaný při nejbližším zatmění slunce. Eclipse je vývojová platforma a to po čertech dobrá platforma, nicméně i Eclipse potřebuje inovaci. Proto se v laboratořích IBM začalo pracovat nad řešením, které Eclipse rozšíří z vývojové platformy do collaboration platformy s názvem Jazz.

Pokud se ptáte jaký je rozdíl mezi vývojovou platformou a collaboration platformou (zkuste mi dát český ekvivalent), tak zkusím nabídnout svojí definici. Vývojová platforma je spíše zaměřená na samotný vývoj na úrovni kódování/ladění. Oproti tomu collaboration platoforma je orientovaná na proces vývoje jako celek a snaží se o zefektivnění práce v týmu.

Proces vývoje se skládá z různých etap (fází): analýza, design, prototyp, implementace, testovaní. Jazz má za cíl integraci nástrojů, které softwárové tými používájí v rámci procesu vývoje a zároveň od nich sbírá data nazpět a tím nabízí možnost celý proces efektivně sledovat a řídit.

Here is an example: A build breaks due to a JUnit test failure. With Jazz you create a bug to track this failure; Jazz links the bug to both the build and the failed test. The bug is assigned to a developer and the developer eventually delivers the fixes to the team. The change set corresponding to the fix is linked to the bug. When the change set is built, another link is established between the build and the change sets. You now have traceability from a failed test to the corresponding source changes and builds. This is achieved without turning team members into bookkeepers. Finally, all these events can be observed using RSS feeds. All the information is available to everyone.

Výše uvedená citace je z rozhovoru Evolving Eclipse to Jazz, an Interview with Erich Gamma, kde najdete další informace o tomto zajímavém projektu.

Celá myšlenka platformy umožňující kompletní spolupráci, sledování a řízení softwárového projektu mi přijde otřepaná. Netuším jestli se o to někdo pokusil v minulosti, ale protože o ničem takovém není moc slyšet, tak bych hádal, že to moc úspěšné nebylo. Právě Eclipse má potenciál na to, aby ukázal, že myšlenka collaboration platformy má budoucnost.

Jsem přesvědčený o tom, že IDE tj. vývojové platformy, jak je známe dnes, tu budou ve stejné podobě dále. Na druhou stranu mi přijde, že vývoj směrem k nástrojům umožňujícím obsáhnout celý vývojový proces má smysl. Uvidíme jestli se Jazzu podaří být stejně otevřeným řešením, co domožnosti rozšíření, jako je Eclipse platforma.

Související články