pátek 9. března 2007

Java pro desktop: stále se něco děje

Přiznám se bez mučení, že oblast Javy pro vývoj desktopových aplikací sledují spíše okrajově. Proto mě překvapilo, jak hodně Sun tlačí na pilu, ať už v oblasti nástrojů a nebo dalších vylepšení v oblasti Swingu. Zároveň je povzbuzující slyšet o open source projektech podporujících desktopový vývoj.

Jestliže bych Javu pro desktop tak před rokem, rokem a půl označil za mrtvou technologii, tak dnes by tomu bylo jinak. V zásadě vidím několik faktorů, které k oživení této oblasti přispěly.

  • Sun začal Swing a desktopovou Javu brát vážně, to dokládají změny, které přichystalo postupně JDK 5, 6 a chystá 7. Z hlediska koncového uživatele, už aplikace v OS nevypadá až tolik odlišně od "nativní aplikace". Z pohledu vývojáře se začali fixovat chyby, které byly dlouhou dobu opomíjené.
  • SWT, Sun pochopil, že SWT je opravdu konkurencí a že by nebylo dobré nechat Swing padnout a nechat zvítězit technologii nepřítele číslo jedna. Souboj SWT vs Swing opět táhnul obě technologie dopředu a z toho profitují uživatelé i vývojáři.
  • Vývojové nástroje, všechno to odstartoval GUI návrhář v NetBeans 5.0 zvaný Matisse. Java v jeho podobě získala konkurence schopný nástroj pro vývoj desktopových aplikací. To mělo za následek, že i ostatní konkurenti v oblasti IDE museli přitlačit na pilu.
  • Open source Java, pokud né pro Windows, tak pro Linux jednoznačná zpráva: tady je OSS technologie s kompatibilní licencí, pomocí které můžete tvořit desktopové aplikace. Podle ohlasů komunity byla právě licence velkým problémem ve světe Linuxu a to dospělo k tomu, že pozice Javy pro desktop byla ohrožena projektem Mono.

Abych dostál nadpisu článku, že se stále něco děje a nezabředl pouze do suchého omílání dlouho známých faktů, poskytnu tři linky, které dokumentují snahy na poli desktopové Javy.