čtvrtek 19. dubna 2007

Ze zákulisí CZ podcastu

Plno posluchačů CZ podcastu určitě zajímá jakým způsobem podcast vzniká a jak je to technologicky uděláno. V tomto článku Vám prozradím něco ze zákulisí. Takže pokud se chystáte nějaký podcast nahrát, tak tohle můře být malá kuchařka.

Nejsem si jistý, jestli s myšlenkou nahrávání podcastu přišel Filemon, ale řekl bych že největší podíl na jeho rozjetí určitě má. Příprava na nahrávání probíhá přibližně následujícím způsobem.

  • Někdo z trojice Roumen, Filemon nebo Dagi navrhne téma podcastu. To bývá většinou na Váš přímý popud. Samozřejmě výběr omezujeme témata, ke kterým máme co říci a které by mohli zajímat širší posluchačskou obec.
  • Následuje dohadování termínu nahrávání. To je většinou problém, protože každý z nás má plno aktivit, navíc Roumen a Filemon často cestují. Takže se kolikrát stane, že každý sedíme nejen v jiné zemi, ale i jiné časové zóně.
  • Dohodnutí detailního programu podcastu nebo alespoň pokus o to. Většinou si pošleme linky na témata, které chceme probírat, aby byl každý alespoň v obraze. Případně domlouváme externí hosty.

K vlastní komunikaci slouží program Skype, přes který je založen konferenční hovor, do kterého jsou všichni připojeni. Přes Skype pak probíhá klasický telefonický hovor. Pokud je délka podcastu řekněme hodina, pak délka nahrávání je přibližně hodina a půl. Před vlastním nahráváním, děláme poslední korekci, domlouváme detailně kdo řekne novinky, úvodní část a jak bude nahrávání probíhat.

Každý z nahrávajících je také zodpovědný za pořízení svého lokálního zvukového záznamu pomocí programu Audacity. Začíná nahrávání, to už musí vše klapnout, musím říci, že v průběhu nahrávání nedochází takřka k žádným "režisérským" vstupům. Tím pádem odpadá, až na výjimky, nutnost stříhání. Po konci nahrávání musí každý vyexportovat a nasdílet svůj zvukový záznam (300MB) a následuje fáze zpracování podcastu.

Výsledný podcast, audio stopa, vzniká dvěma způsoby. Starý způsob, který jsme používali do podcastu číslo osum, je založen na spojení všech audio stop opět pomocí programu Audacity. Druhou možností je využití nahrávacího programu Pamela, který nahrává přímo Skype hovor.

Oba dva způsoby mají své výhody a nevýhody. Při slučování audio stop je potřeba udělat manuální synchronizaci jednotlivých stop, protože v závislosti na zpoždění dochází k jejich posunu. Naopak druhý způsob při nahrávání celého hovoru má tu nevýhodu, že tam je občas slyšet takzvané zalagování. Člověk mluví jakoby trhaně, v mém případě to není občas technický problém, ale mám to od přírody.

Právě toto zpracování audio záznamu bývá časově nejnáročnější činností při vytváření podcastu. Výsledná audio stopa se prožene pře různé filtry (odstranění šumu, normalizace, zvýšení hlasitosti atd.) a přidá se jí znělka a vyexportuje se výsledný MP3 soubor. Jen tak pro zajímavost například ORM podcast jsem stříhal a piplal přes čtyři hodiny. Ovšem největší práci s tím mívá Filemon, který to dělal pro všechny ostatní díly.

Výsledný podcast je skoro připraven na cestu k posluchačům. Nyní je potřeba jej celý poslechnout a vychytat odkazy, o kterým se v průběhu podcastu bavíme. To už souvisí s přípravou článku pro server java.cz. Vlastní článek je vytvořen v publikačním systému a zároveň proběhne upload MP3 na Roumenovu stránku.

Provoz vygenerovaný stahováním podcastu je v řádech desítek GB. Jenom pro zajímavost, podcast číslo sedum si stáhlo přes tisíc posluchačů. Takže při velikosti přibližně 70MB si není těžké spočítat jak hodně to ukrojí z datového limitu a s čím je potřeba počítat. K tomu se Váže úsměvná historka. Když byl ještě CZ podcast (vlastní audio soubor) hostovaný na Java.cz a došlo k překročení datového limitu, stálo provozovatele každé stažení deset korun.

No a to je asi tak všechno. Možná se to nezdá, ale celkový čas všech operací od dohodnutí tématu po publikování článku zabere nezřídka více než čtyř hodin spolupráce několika lidí. Pokud vás něco ze zákulisí zajímá, určitě se nebojte zeptat v diskusi. Rádi Vám odpovíme.

Poznámka: Vyštrachal jsem fotku, aby jste si dokázali za naše hlasy dosadit obličeje.