pátek 11. května 2007

Applety opět na scéně

Zní to skoro neuvěřitelně, ale Sun se chystá oživit mrtvolu jménem Applety. Dědictví minulosti, odpadlík, černá ovce můžete tuhle technologii nazývat jak chcete, ale Sun je jí nucen oživit. Za revitalizací appletů stojí představení technologie JavaFX. Web verze JavaFX potřebuje pro svůj běh hostitelský kontejner uvnitř prohlížeče a applety, i přes své problémy, představují jedinou možnost.

Applety mají celou řadu problémů, dva nejpalčivější jsou rychlost startu a nutnost nainstalovaného JRE. Třetí problém vidím v rovině spíše sociální, applety se nestaly nikdy tak důvěryhodné jako například Flash. Problém resp. nutnost nainstalovaného kontejner řešil i Flash a zdá se, že stačilo pouze ořezat velikost instalačního balíčku pod 3MB.

S velikostí samotného JRE souvisí i to jak rychlý bude jeho start, proto Sun přichystá takzvanou Consumer JRE, která bude ořezanější a další funkčnost bude možné přidat formou modulů. Tato verze JRE by měla být k dispozici na začátku příštího roku. Na tomto konceptu Sun pracuje delší dobu pod názvem Java kernel a nebo také Java Browser Edition (pořád je to jeden projekt)viz Java 7 - Java kernel, JRuby.

Z pohledu deploymentu appletů stojí ještě za zmíňku připravovaný Java Module System. Samotnou instalaci s detekcí JRE u klienta by mělo umožnit řešení podobné Auto-Install - další krok k použitelnější Jave na desktopu.

Jak je vidět technologické prostředky pro odstranění nejpalčivějších problémů Appletů tu jsou. Otázkou zůstává jestli se podaří odstranit problém v rovině sociální a tedy, že Applety nejsou tak důvěryhodnou technologií. Technologický pokrok je první malým krůčkem k tomu, aby uživatelé začali na Applety nahlížet trochu jinak.

Související články