neděle 6. května 2007

RIA z pohledu uživatelské zkušenosti

Když jsem kdysi hodně dávno nadšeně psal o nástupu Rich Internet Application, předpokladal jsem, že dneska již bude RIA aplikace úplně každá webová aplikace. Kde kdo sice dnes používá AJAX, ale ten pravý boom nás podle čilého dění teprve čeká. A musím říci, že mě to celkem jako uživatele děsí.

Webový prohlížeč zdá se býti all in one platformou, která může již dnes sloužit jako podvozek pro většinu aplikací. Bohužel se často stává, že tento podvozek bývá použit naprosto nevhodně, z pohledu očekávání uživatele. Uživatel má některé stereotypy pro používání prohlížeče, například tabbed browsing, odkaz překlopí aplikaci do dalšího stavu, bookmarkable URL atd.

To všechno jsou stereotypy, které si možná neuvědomujete, dokud je nebudete moci v prohlížeči uplatnit. I když bych AJAXu vytknul určitě mnoho, upřít se mu nedá, že z pohledu uživatele mi přijde jeho použití tak nějak přirozené. V prohlížeči mi pořád fungují tlačítka jako zpět, vpřed, kliknutím prostředního tlačítka na odkaz se mi otevře v nové záložce, kterou si dám mezi oblíbené.

Prostě a jednoduše, aplikace se chová podle pravidel, které kdysi dávno sepsal Roy Fielding ve svojí dizertaci a výsledku dal název REST (Representational State Transfer). Jako uživatel bych si přál, aby masivnější příchod RIA aplikací neznamenal to, že každá aplikace bude měnit stereotypy, na které jsem si za dobu používáni webu zvyknul.

Jako uživatel jsem nucen používat dennodenně jednu RIA aplikaci a moje zkušenost je dosti odstrašující. Vývojáři této aplikace si totiž neuvědomili, že používání onoho podvozku nutně v uživateli vyvolává pocit, že se aplikace bude alespoň trochu chovat jak je zvyknutý.

Nejsem uctívač firmy Google a jejich služeb, ale jedno se jim musí nechat. Většina jejich aplikací integrujících RIA koncept se snaží neporušovat uživatelovi stereotypy. Přijde mi to jako rozumný kompromis mezi uživatelovým očekáváním a snahou obohatit chování aplikace.

Uvidíme jak se vize RIA zhostí sami vývojáři. Kompletní zásobník technologií je zdá se k dispozici. Adobe udělalo vstřícný krok v podobě otevření technologie Flex. Microsoft připravil jejich Silverlight a na JavaOne by mohl si Sun mohl přihřát polívčičku jazykem F3. To už ani nemluvím o XUL, AJAX, OpenLaszlo a dalších technologiích, které tu jsou dlouhou dobu.

Doufejme, že i přes tuto záplavu úžasných technologií, nezůstanou vývojáři oslepeni a vzpomenou si, že i uživatelé mají nějaké zkušenosti, které do značné míry ovlivňují jejich očekávání. Ale třeba je tahle moje prognóza stejně zcestná jako byla to o době příchodu Rich Internet Application...