úterý 28. srpna 2007

Certifikace - děkuji nechci

Říkám to rovnou na úvod, aby bylo jasno, nejsem příznivce certifikací a v tomto spotu se zkusím podělit o důvody, které mě k tomu vedou. K sepsáni tohoto článku mě vedou celkem tři události.

Pokud budu mluvit konkrétně,tak Sun Certified Programmer for the Java 2 Platform, Standard Edition 5.0. mě neláká z toho důvodu, že nenosím v hlavě ani kompilátor, ani interpretr a už vůbec si nedovedu představit jak runtime zpracovávám v hlavě (překlad, interpretace, výpis výstupu) zdrojový kód na kusu papíru. Ušetřený procesorový čas budu raději věnovat jiným samovzdělávacím aktivitám.

Ovšem uznávám, že tento certifikát má jistou vypovídající hodnotu. Jestli tato hodnota napoví cosi o tom, že držitel dokáže v hlavě překládat a provádět java kód a nebo o tom, že má dobré znalosti Javy, záleží pouze a jenom na interpretaci toho kdo na certifikát pohlíží. Co se týká pokročilejších certifikací od Sunu, tak tam bych byl ještě obezřetnější.

Asi nejvíce mi vadí fakt, že nalévají do hlavy pouze a jenom pravdu od Sunu. To bohužel vede k tomu, že je do člověka v některých případech napumpovaná teorie, která je v praxi nepoužitelná. A tak člověk bohužel získá deformovaný pohled na ostatní technologie.

V celku se mi proto líbila myšlenka diskuse Open Source Contribution - Alternative to Certification?. Je to jednoduché, místo času tráveného tréninkem na certifikaci, budete raději věnovat svůj čas spolupráci na některém open source projektu. Bohužel ani tato myšlenka není spásná.

Problém číslo jedna, kontribuce a její rozsah a přínos se dá těžko nějak prověřit v případě, že se zrovna nejmenujete Gavin King. Vývojáři vetšinou pomáhají v těch projektech, které samo používají a pokud se jedná o projekty větší, pak je kontribuce skoro nemožná, což je problém číslo dva. Posloužím vlastním příkladem. Nedávno jsem našel jednu "blbou" chybu v Hibernate. Chyba už byla nějaký čas nereportovaná, oprava byla trapně jednoduchá. Takže jsem chybu potvrdil, udělal jsem fix a ten jsem včetně diffu a unit testu připojil. Bohužel ani mailová urgence s tím nepohla.

Tenhle příklad dokládá, že člověk může mít snahu o kontribuci, ale stejně je mu to k ničemu. Stejně jako má certifikace vypovídající hodnotu, má i kontribuce vypovídající hodnotu, jejíchž interpretace je silně závislá na tom, kdo ji posuzuje. Na druhou stranu kontribuce má tu ne nepodstatnou výhodu, že je prakticky uchopitelná, což se o certifikaci dá říci pouze stěží.