úterý 7. srpna 2007

OT: zvyšte si sebevědomí

Víte, jak se v programátorské branži honí sebevědomí? Čas od času reaktivujete váš životopis u personální agentury anebo na serveru s nabídkou práce. A většinou do jednoho až dvou dnů se vám někddo ozve s konkrétní nabídkou. Oblečete sako po dědečkovi, nazujete zánovní boty značky Prestige, nasosáte pár buzz words z profláknutých blogů a vyrazíte na pohovor.

Na pohovoru si vás nedjříve vezme do parády asistentka personálního oddělení, která vám vyjmenuje užásné benefity, které spolehlivě předčí ty vaše současné. Potom přijde nějaký šášula z developmentu a vy přehodíte pokec na buzz words, které jste viděli maximálně na papíře, který jste prolistovali během cesty přeplněnou sockou.

Ve většině případů je úspěch zaručen již před tímto pohovorem, protože akutní nedostatek lidí vede k tomu, že firmy berou každého vývojáře, který pozná rozdíl mezi anotací a konstruktorem. Hádankou typu Proč je poklop od kanálu kulatý? už vás dneska nikdo nezaskočí snad z obavy, aby vás to neodradilo.

Po absolvování pohovoru přichází toužebné očekávání nabídky, která skoro pokaždé dorazí. Sebevědomí je pohlazeno a chytře utrousená poznámka během oběda o vašem odchodu je dost pádný argument pro vašeho šéfa, aby přehodnotil přístup (finanční, karierní, dosaďte si co potřebujete) k vaší osobě.

Je pravda, že tenhle business funguje ve vztahu zaměstnanec-zaměstanvatel trochu obrácěně než býva zvykem, ale to vůbec není důvod, proč toho nevyužít.

Pokud potřebujete:

  • pohladit sebevědomí
  • pořádné argumenty na šéfa
  • získat dobrou nabídku a zkušenosti

Pak pošlete vaše CV na roman.pichlik zavináč hp.com, však my už si to tady v HP SOA Center nějak přebereme. A nebojte, nemorální jsou daleko horší věci ;-)...