pondělí 17. září 2007

Do pranice: code review patří automatickým nástrojům

Občas slýchávám, že je konvenční technika nechat dělat vývojáře či architekty code review. Osobně považuji tento názor do určité míry jako přežitek. Na úrovni developmentu vidím jako přínosnější nechat tuto úlohu na nástrojích jako PMD, Checkstyle, které tuto činnost automatizují. Jejich čas je levný a docela dobře škálují, což se o vývojářích říci nedá.

Samozřejmě je code review a code review. Jsou typy chyb, na které lze přijít pomocí výše zmíněných nástrojů, ale potom jsou chyby a nebo nevhodně zvolené implementační detaily, které vyžadují jistou míru inteligence. Může se jednat například o nekonzistentni práci s výjimkami, chybějící transakce a další špeky a špíčky.

Na většinu chyb, které odhalí manuální code review upozorní stejně dobře nástroje jako PMD. Řekl bych, že bude platit otřepané 80% k 20%. Proto si myslím, že ušetřený čas mohou vývojáři věnovat přínosnějším činnostem jako například sebevzdělávání, což je bude možná bavit daleko více. V code review vidím nástroj represe a kloním se spíše k prevenci. Ale možná je můj názor příliš radikální a vy mě v diskusi pod tímto článkem přesvědčíte o tom, že se hluboce mýlím.

Reakce