středa 19. září 2007

NetBeans 6.0 Beta 1

Je to beta, není to beta, tak čí je to sakra beta? Nějak podobně probíhaly tanečky kolem uvolnění NetBeans 6.0 ve verzi Beta 1. Celý příběh se má asi tak, že Beta release byl objeven chtivými uživateli na veřejných stránkách NetBeans ačkoliv se vlastně asi nepočítalo s tím, že by měl být již uvolněn.

Chronologicky z Roumenova blogu

13.9.2007

Although some developers already found the hidden link to download beta1 release of NetBeans 6 (which I am obviously not going to provide :), this is not the official release yet. We appreciate the large amount of interest into our testing bits, but please wait for the official announcement, otherwise you may download a version which is not the final version of beta1 - the bits may be respun. Beta1 release is coming in few days!

17.9.2007

NetBeans 6 beta1 has just been released. Get it from netbeans.org. We'll discuss it in the 35th episode of NetBeans podcast which will go live tonight. While you're at it, you can also download final release of Glassfish v2 from glassfish.dev.java.net. Released just a while ago, too!

Oblasti vylepšení v samotném IDE

  • Editor Improvements
  • Ruby/JRuby/Ruby on Rails Support
  • Easier Installation and Upgrading
  • Swing GUI Development
  • Profiling

Detailní seznam najdete na New and Noteworthy stránce.

Poznámka: mám Betu 1 nainstalovanou především kvůli podpoře Mavenu a UML, bohužel nemám čas si sní pohrát, ale ten čas přijde a potom se těš evangelisto...