středa 7. listopadu 2007

Mikro a makro znalosti

Kdysi dávno jsem znal všechno. Dělal jsem dynamicky generované stránky pro webovou aplikaci. Můj svět byl ohraničen magickou kombinací XML, XSLT, HTML, JavaScript a CSS. Postupem času jsem přibalil Javu na straně serveru. Můj svět se stal trochu složitějším, ale pochopit, jak konvertovat číslo na řetězec, nebylo příliš náročným mentálním cvičením. Tak to šlo dál a dál. Dneska jsem jako architekt zodpovědný za infrastrukturu našeho produktu a můj svět se rozšířil o všechny ty J2EE technlogoie a buzzwordy.

Z hlavy se mi sice vykouřilo, jakým způsobem se zapisuje selektor v CSS pro třídu a identifikátor, ale vím, že něco takového existuje. Nevím přesně, jak se jmenuje thread safe implementace mapy s výkonostně optimalizovaným čtením, ale na požádání to mohu dohledat. Nikdy jsem nepracoval s EntityManagerem z JPA, ale vím, že koncepčně odpovídá Session z Hibernate, takže můžu komukoliv vysvětlit, jak se s ním pracuje. Takto bych mohl pokračovat dál, ale to není účelem.

Předchozími řádky jsem chtěl říci: "čím víc se toho dozvídám, tím méně toho vím". Případně: "čím toho víc vím, tím méně to znám do detailu". Z mikro znalostí, které jsem měl, již moc nezůstalo. Zato mám hromadu makro znalostí a ty mikro znalosti jsem schopen vstřebat. Jsem exot a nebo to máte stejné?

Volně navazující reakce: