sobota 10. listopadu 2007

Měním operační systém

Asi dva měsíce mi leží na stole v nerozbalené krabici nový notebook. Uvedení do provozu jsem odkládal dílem kvůli času a dílem protože jsem čekal na vhodnou linuxovou distribuci (syndrom příliš nového hardwaru). Příští týden budu mít dovolenou a protože je tu Gutsy Gibbon (to není moje milenka, ale kódové označení Ubuntu 7.10), tak mi nic nebrání v migraci. Ač jsem čistokrevný Windows uživatel, rozhodl jse s konečnou platností přejít v práci na Linux a to přesto, že mi Windows plně vyhovuje.

Poznámka na okraj ohledně volby distribuce. Ubuntu jsem zvolil, protože mi přišlo jako začátečníkovi nejpřívětivější. Druhým důvodem byl fakt, že Ubuntu používá několik kolegů, takže mi mohou poradit. Moje důvody k opuštění Windows jsou směska ideologických, pocitových a jiných iracionálních důvodů. Ve zkratce:

  • V celé firmě je jako standard Windows. Moje osobní přesvědčení je vybočovat z řady pokud mohu a obohacuje mě to.
  • Je jen málo radostí, které geeka uspokojí více než hrátky s něčím tak komplexním jako je nepoznaný hardware/software. Linux je pro mě ideálním prostředkem pro rozšíření mikro i makro znalosti v oblastech mě mlhou obestřených.
  • Libí se mi design GNOME. K tomu musím připočíst compiz-fusion pro akcelerovaný 3D desktop, po kterém jsem vždycky slintal.

  • Všichni linuxáci mi tvrdí, že práce se souborovým systémem je daleko rychlejší.
  • Valná většina nástrojů, které používám pro svou práci, existuje i pro Linux. Nejsem tedy s Windows nijak zásadně spjatý. Osobně mám malinko obavy z toho, že mi bude chybět Total Commander a PsPad. V případě prvního mi snad stejný komfort poskytne Krusader a v případě druhého se nechám překvapit. O Firefoxu, Thunderbirdu, Eclipse či OpenOffice nemluvím, protože je již používám nyní.

Doufám, že tu za týden nebudu psát jako Lukáš Křečan na téma Jak jsem nepřešel na Linux. Pokud si chcete Ubuntu vyzkoušet bez nutnosti instalace, pak doporučuji live distribuci a nebo některý VMware image. Ja jsem našel jeden s Ubunut 7.10 a předinstalovanou Javou 6 a Eclipsem 3.3.