neděle 30. prosince 2007

Malá bilancující glosa

Nevím, mám-li na konci kalendářního roku 2007 rekapitulovat věci minulé a nebo se pouštět prognóz ohledně věcí budoucích. Zvolím tedy od každého trochu, aby bylo vyváženosti této glosy učiněno zadost.

Vezmu to trochu obšírněji a začnu tím, že je to pět let co tu s vámi, tu s větším, tu s menším úspěchem, koexistuji formou tohoto blogu. Když jsem v roce 2OO2 začínal, bylo tu pár blogů, tenkrát se jim říkalo weblogy (asi podle zaměření na web), jako Sova v síti a nebo conBlog. O Jave tenkrát nepsal nikdo a ani já jsem neměl nějaké přehnané ambice. Dnes jsem napočítal ve své RSS portfóliu sedm pravidelných českých blogů zaměřených především na Javu. Další blogy vznikají a je o nich čas od času slyšet především skrze Java.cz.

Ještě před dvěma lety bylo něco jako setkání České java komunity spíše zbožným přáním. V roce 2007 jsme se v rámci CZJUG sešli celkem desetkrát. Pro rok 2008 máme zajištěný program (REST, GlassFish clustering, performance) na následující dva měsíce a v zásobě několik možných témat (bezpečnost, OSGi) pro setkání budoucí. Neméně pilně chystáme další díly nepravidelného podcastu.

Nyní trochu něco osobního. Když jsem tady před těmi pěti lety začínal, měl tento blog jediného čtenáře a to jsem byl já sám. Potom se začali návštěvníci nabalovat a jejich počet roste neustále, což mi dělá velkou radost. Postupem času jsem začal zjišťovat, že tento blog čte i plno kolegů, což mi nejednou přivodilo horké chvilky, když jsem si pustil pusu na špacír. Od jisté doby už vím, že je neradno brát si beztrestně na paškál kolegy z jihovýchodní Asie, protože i tam se dostala čeština.

Popravdě řečeno ani pořádně nevím, co nás v následujícím roce čeká za události v Java světě. Ani si s tím nehodlám lámat hlavu, protože těch událostí bude určitě taková záplava, že vybrat z nich nebude problém. To svědčí o tom, že Java jako platforma je zralým a fungujícím ekosystémem, který má před sebou budoucnost. Samozřejmě i Java má před sebou několik výzev a tou nejvýraznější je podle mého soudu hozená rukavice v podobě efektivity vývoje. Uvidíme, které z nich a v jaké míře, se podaří naplnit.

Co by to bylo za bilancující článek, kdybych Vám nepopřál do nového roku. Nuže milí čtenáři, přeji Vám do roku 2008 především hodně zdraví, protože všechno ostatní si koupíme ;-)...