sobota 22. prosince 2007

Pronajmu infrastrukturu značka: levně

V pondělí jsem si na prezentaci Romana Staňka vyslechnul plno zajímavých informací. Asi nejvíce mi utkvěla v hlavě myšlenka pronajmutí infrastruktury. Není se čemu divit i infrastruktura je služba, tak proč jí nepronajímat. V této souvislosti je v poslední době nejvíce slyšet o Amazonu jako poskytovateli virtuálního výpočetního výkonu, datového úložiště a databáze.

Amazon rozjel celkem tři zajímavé služby a to Amazon Simple Storage Service (Amazon S3), Amazon Elastic Compute Cloud (Beta) a Amazon SimpleDB (Beta). Zkusme si nyní představit, jakým způsobem takto pronajmutá infrastruktura funguje a to na příkladu softwarové firmy, jako je třeba ta vaše.

Naše firma F má zdrojové soubory, které je potřeba buildovat. Pronajme si tedy u Amazonu službu S3 jako fyzické úložiště. Zároveň si pronajme službu Compute Cloud, a dodá image s předinstalovaným systémem na správu zdrojových souborů (např. SVN) a CI serverem. Pro výsledky buildu použije jako úložiště službu SimpleDB. Na místě je otázka, co to firmě přinese.

  • nebude muset vlastnit patřičný hardware na buildovací stroje a tím pádem ani oddělení, které se o něj bude starat. Například je zbytečné, aby po dobu víkendu ležely buildovací stroje ladem a skladem. Při nárazových požadavcích, např. blížící se release, lze potřebnou službu dopronajmout.
  • Spolehlivost služeb např. záloha dat, fail over strojů je zajištěna poskytovatelem. To samé platí o bezpečnosti. Všechny tyto atributy služeb bývají podchyceny v takzvaném Service Level Agreementu, tedy jedná se o věc smluvně garantovanou.

Vybudovat takovouto infrastrukturu na vlastní pěst nen í záležitost na týden nebo měsíc. Samozřejmě za předpokladu, že software někde neztloukáte na koleni. Další ne nepodstatnou výhodou pronájmu služeb je lidský faktor. Při modelu služeb, nebudete více potřebovat lidi a nebo oddělení, které by se vám jinak o infrastrukturu staralo.

Softwárová firma by se měla zaměřit na vývoj softwaru a nemrhat prostředky na výstavbu infrastruktury, kterou nemůže udělat stejně efektivně a kvalitně jako někdo, kdo se zaměřuje pouze a jenom na infrastrukturu. Samozřejmě tyto služby jsou pořád daleko od masivního využití. Neřekl bych, že je to problém technický spíše jde o to udělat pověstný mentální kotrmelec a nebo počkat až ten kotrmelec udělá někdo jiný a v případě úspěchu jej následovat.

Nepochybuji o tom, že Roman Staněk tenhle kotrmelec udělal...