pátek 7. září 2007

Být trendy

Klíče k výběru technologií bývají různé, včera jsem narazil na článek, který se opíral o výskyt jednotlivých technologií v popisech nabídek práce. Server indeed.com agreguje pozice z mnoha job serverů a kromě vyhledávání umí ukazovat i trend dané technologie v čase a počtu výskytů v nabídkách. Díky tomu je pak možné postavit proti sobě například web frameworky a nebo EJB vs Spring a sledovat jak se v čase mění požadavky na konkrétní technologie.

Samozřejmě ty grafy je potřeba brát s nemalou rezervou. Šikovnou manipulací s klíčovými slovy je možné vystavět graf přesně pasující vašim potřebám. Znáte to: lež, velká lež a statistika.

čtvrtek 6. září 2007

CZ podcast číslo 15 - Ruby a Ruby on Rails, praktické zkušenosti

Subjektivně řečeno, jeden z nejpovedenějších kousků série CZ Podcast je venku. Naší skupinku amatérů doplnili dva Ruby a Ruby on Rails vývojáři, Honza Štěrba a Vašek Sýkora. Z podcastu se mimo jiné dozvíte nejen výhody a nevýhody výše zmíněného jazyka a frameworku, ale nakousneme i pokročilá témata jako clustery, multithreading, výkonnost, srovnání s Javou a další.

úterý 4. září 2007

Eclipse a drobné maličkosti: klávesové zkratky

Pořádný geek se pozná podle toho, že dokáže svůj nástroj ovládnout pomocí rychlých chvatů a hmatů pokud možno bez interakce s hlodavcem. V Eclipse je jako v každém jiném IDE celá řada klávesových zkratek, ale jedna z nich je trochu speciální. Stisknutím Ctrl+Shift+L vám totiž Eclipse zobrazí seznam všech dostupných klávesových zkratek včetně jejich popisu.

Seznam zkratek

Mojí oblíbenou zkratkou se stalo Alt+Shift+L pro Extract Local Variable. Pro vyzkoušení napište v editoru kódu new ArrayList<String>(), označte celou část a použijte výše uvedenou zkratku.

CZ podcast číslo 14 - novinky

Sic kurková sezóna klepe na dveře, ale kde se vzal, tu se vzal další díl nekonečné mýdlové opery jménem CZ podcast tentokráte na téma novinky. Nerušený poslech a příjemnou zábavu přeje libozvučné trio Filemon, Roumen a moje maličkost.