středa 19. září 2007

NetBeans 6.0 Beta 1

Je to beta, není to beta, tak čí je to sakra beta? Nějak podobně probíhaly tanečky kolem uvolnění NetBeans 6.0 ve verzi Beta 1. Celý příběh se má asi tak, že Beta release byl objeven chtivými uživateli na veřejných stránkách NetBeans ačkoliv se vlastně asi nepočítalo s tím, že by měl být již uvolněn.

Chronologicky z Roumenova blogu

13.9.2007

Although some developers already found the hidden link to download beta1 release of NetBeans 6 (which I am obviously not going to provide :), this is not the official release yet. We appreciate the large amount of interest into our testing bits, but please wait for the official announcement, otherwise you may download a version which is not the final version of beta1 - the bits may be respun. Beta1 release is coming in few days!

17.9.2007

NetBeans 6 beta1 has just been released. Get it from netbeans.org. We'll discuss it in the 35th episode of NetBeans podcast which will go live tonight. While you're at it, you can also download final release of Glassfish v2 from glassfish.dev.java.net. Released just a while ago, too!

Oblasti vylepšení v samotném IDE

  • Editor Improvements
  • Ruby/JRuby/Ruby on Rails Support
  • Easier Installation and Upgrading
  • Swing GUI Development
  • Profiling

Detailní seznam najdete na New and Noteworthy stránce.

Poznámka: mám Betu 1 nainstalovanou především kvůli podpoře Mavenu a UML, bohužel nemám čas si sní pohrát, ale ten čas přijde a potom se těš evangelisto...

pondělí 17. září 2007

Do pranice: code review patří automatickým nástrojům

Občas slýchávám, že je konvenční technika nechat dělat vývojáře či architekty code review. Osobně považuji tento názor do určité míry jako přežitek. Na úrovni developmentu vidím jako přínosnější nechat tuto úlohu na nástrojích jako PMD, Checkstyle, které tuto činnost automatizují. Jejich čas je levný a docela dobře škálují, což se o vývojářích říci nedá.

Samozřejmě je code review a code review. Jsou typy chyb, na které lze přijít pomocí výše zmíněných nástrojů, ale potom jsou chyby a nebo nevhodně zvolené implementační detaily, které vyžadují jistou míru inteligence. Může se jednat například o nekonzistentni práci s výjimkami, chybějící transakce a další špeky a špíčky.

Na většinu chyb, které odhalí manuální code review upozorní stejně dobře nástroje jako PMD. Řekl bych, že bude platit otřepané 80% k 20%. Proto si myslím, že ušetřený čas mohou vývojáři věnovat přínosnějším činnostem jako například sebevzdělávání, což je bude možná bavit daleko více. V code review vidím nástroj represe a kloním se spíše k prevenci. Ale možná je můj názor příliš radikální a vy mě v diskusi pod tímto článkem přesvědčíte o tom, že se hluboce mýlím.

Reakce

neděle 16. září 2007

CZ podcast číslo 16 - Maven představení

V rámci propagace nadcházejícího setkání CZJUG jsme se s virtuálním mikrofonem vydali za českým Maven evangelistou Petrem Ferschmannem a natočili jsme podcast s podtitulem Maven představení.