úterý 15. ledna 2008

Mobilní a datové gridy

Párkrát jsem se již na těchto stránkách zmínil o možnostech gridových řešení a proto vás určtiě nepřekvapí, když prohlásím, že v gridu vidím velkou budoucnost pro enterprise aplikace. Během posledních dní se objevily dva velice zajímavé články, které stojí za přečtení.

V prvních z nich - Defining a Data Grid definuje Cameron Prudy in-memory datový grid a popisuje jeho základní vlastnosti. Pokud promineme lehké zabarvení článku způsobené autorovo příslušností k produktu Oracle Coherence, pak je to zajímavé počtení.

...In-Memory Data Grid is a data management system for application objects that are shared across multiple servers, require low response time, very high throughput, predictable scalability, continuous availability and information reliability.

Blog Grid Computing Nikity Ivanova patří k mým nejoblíbenějším, protože tam je spousta neotřelých myšlenek. Za velice zajímavou považuji možnost gridu postaveného na možnostech dnešních mobilních zařízení, ja kje to popsané v článku Ad-Hoc Cloud Grid Computing With Google Android a Mobile Grid Computing – Coming Of Age.

mobile grids will require new business models or approaches. I can clearly see, for example, large operators like AT&T or Verizon offering discounted or free services in exchange for having a mobile device participate in the grid – while reselling this processing capacity to other businesses. Let’s say you get free 1000 any-minutes if you let your phone to crunch some small tasks while you are not talking… not a bad deal!