pondělí 25. února 2008

Hledám další velkou věc

Taky hledáte další velkou věc, do které stojí za to investovat čas? Hodně lidí se v poslední době svezlo a nebo veze na vlně Ruby a Ruby on Rails. Ač jsem měl k obojímu určité výhrady, tak jsem na druhou stranu nemohl upřít inovaci, které Ruby či Ruby on Rails přineslo. Na Ruby mi vadí syntaxe a některé zkazky (zdravím Zeda Shawa) o RoR ve mě vyvolaly menší zděšení. Tak či onak, s klidem v duši mohu prohlásit, že pro kované Javisty existuje řešení, jsem dalek toho říci lepší, které může směle konkurovat Ruby a Ruby on Rails. Vítej Groovy a Grails.

Groovy je dynamický jazyk, někdy též označovaný jako skriptovací, postavený nad JVM, který má některé syntaktické rysy Javy, ale taky plno syntaktických cukrátek jako přímý zápis map nebo polí, type inference, closures atd. Groovy má podobně jako Java sadu standardních knihoven GDK, které nabízejí základní API, které v mnoha ohledech kopíruje JDK, ale jeho design netrpí tolik neduhy času. Velkou výhodou Groovy je to, že zdrojové kódy mohou být přímo přeloženy do byte kódu a z pohledu JVM se jedná o klasickou Java aplikaci. Navíc v Groovy lze libovolně používat jakékoliv javovské API.

Pokud vás moje povídání o Groovy nenavnadilo, pak určitě věnujte pozornost této výborné prezentaci, která vám poodhalí Groovy nejen z pohledu java vývojáře.

Grails jsou webovým frameworkem postaveným nad Spring a Hibernatem, Antem a dalšími. Všechny tyto frameworky jsou zabaleny a učesány Groovy fasádou, která dává pocit opravdu hbitého developmentu. Ač nejsem znalec RoR, tak mi Grails přijdou jako snaha o totéž v bledě modrém s tím rozdílem, že vespod vše běží na vyzkoušených technologiích. Ještě přidávám k dobru, že na InfoQ je zdarma k dispozici kniha Getting Started with Grails.

Já už jsem svojí další velkou věc našel a co vy?