středa 19. března 2008

EJB 3.1 první verze specifikace je venku

Když jsem si tu dělal minule trochu legrace z EJB 3.1 ani ve snu by mě nenapadlo, že brzo spatří světlo světa první verze specifikace.

Pokud jste zmeškali anoncovaný výčet novinek, tak tady je ještě jednou ve zkratce a z rychlíku (detailní popis najdete v odkazovaném článku).

  • .war packaging of EJB components
  • Optional Local Business Interfaces
  • Portable EJB Global JNDI Names
  • Singletons
  • EJB "Lite"
  • EJB Timer Service Enhancements
  • Simple Asynchrony

Dnes budu volit trochu smířlivější rétoriku. Ač jsem byl hodně skeptický ohledně EJB 3.1 a přišlo mi, že tuto technologii nikdo nepotřebuje tak musím uznat, že by mohla vyřešit hodně současných problému v EE oblasti. Každé zjednodušení se cení a třeba v oblasti deploymentu je to více než dobrá zpráva. Pokud bude EJB "Lite" opravdu Lite pak se možná dočkáme toho, že bude například v Tomcatu, Jettym a nebo dokonce naimplementovaný přímo Springem.

Radost mi trochu kazí dvě věci. Za prvé je to doba, než se EJB 3.1 dostane do produkčního nasazení. Kolik z vašich aplikací může využít J2EE 5? Naše aplikace jedou stále nad J2EE 1.4 a horko těžko jsem prosazovali alespoň přechodu na pětkovou řadu standardní Javy. Druhým problémem je přenositelnost, stejně jako v případě jiných standardů mají specifikace bílá místa a ne všechno odhalí testy kompatibility. Jediné na co se dá snad opravdu všude spolehnout je Servlet API.

Z pohledu Springu jsem se zkoušel zamyslet nad tím, co pro něj bude EJB 3.1 znamenat. Populární otázka, která vyvolá řadu emocí je:" přinese EJB 3.1 konec Springu?". Osobně si to nemyslím ba naopak. EJB 3.1 přinese zjednodušení věcí, kterým se ani ve Springu nevyhenete - deployment, přenositelné JNDI jména.

Již nyní je Spring certifikovaný pro nejpoužívanější komerční aplikační servery jako WebSphere a WebLogic. V případě EJB lite, tedy jakéhosi subsetu EJB 3.1 API, je to příležitost jak by se mohl Spring ještě oficiálněji uchytit v těchto aplikačních serverech. O open source řešeních ani nemluvě.

Související články:

.