úterý 25. března 2008

SWT aplikace - ještě lepší L&F na Windows Vista

Sam Ramji oznámil novou iniciativu v rámci Microsoft Open Source Software Lab na poli interoperability SWT a Windows Vista, tak aby java aplikace postavene na SWT mohly plně využít možnosti Windows Presentation Foundation (WPF) systému. Chování a vzhled těchto aplikací by se měl z pohledu koncového uživatele opět blíže přiblížit "nativním" Windows aplikacím.

Ramji přímo prohlásil:

...Among a range of other opportunities (which we’re still working on), we discovered that Steve Northover (the SWT team lead) had gotten requests to make it easy for Java developers to write applications that look and feel like native Windows Vista. He and a small group of developers built out a prototype that enables SWT to use Windows Presentation Foundation (WPF). We’re committing to improve this technology with direct support from our engineering teams and the Open Source Software Lab, with the goal of a first-class authoring experience for Java developers.

Toto oznámení v sobě několik dvě poselství v jednom.

  • Microsoft se rozhodl větší mírou podporovat open source iniciativu.
  • Microsoft se minimálně pro tento okamžik rozhodl přímo podpořit SWT framework oproti konkurenčnímu Swingu.
  • Java pro desktop nemusí být mrtvá

Je to sice jenom kapka v moři, ale docela by mě zajímalo co na to Sun. Spolupracuje více s Microsoftem, aby se Swing více přiblížil nativnímu L&F a nebo na větší investice do desktopu rezignoval? Uvidíme. Zatím totiž vždy platilo, že každá novější verze Javy přinesla posun k nativnímu L&F.

Zdroje