čtvrtek 22. května 2008

Effective Java - druhé vydání

Kdo by z javovských programátorů neznal kultovní knihu Effective Java (v českém překladu Java efektivně - 57 zásad softwarového experta,) Joshuy Blocha. Dneska jsem narazil na rozhovor s jejím autorem v rámci letošní JavaOne, který se točil nejen kolem jejího druhého vydání, které bylo rozšířeno vzhledem k syntaktickým a API novinkám Javy 5.

Mě osobně zaujaly dvě poselství, které nám v tomto rozhovoru sděluje.

What is your opinion on the inclusion Closures in Java 7?

As readers of the first edition know, I value simplicity and clarity above all else. So it should come as no surprise that I don't want to see anymore major additions to the Java programming language. It's already as complex as a language should be. If Java programmers want to use features that aren't present in the language, I think they're probably best off using another langauge that targets the JVM, such a Scala and Groovy.

S tímto se naprosto ztotožňuji. No a to druhé...

Every developer should read this book - but some might not be able to make time. For those, if you were to promote just one message from the book what would it be?

Always strive to write simple, clear, and correct programs. It is penny wise and pound foolish to do otherwise. Style does matter. It pays real dividends in terms of correctness, usability, robustness, and maintainability. Also, it's way more fun to write good programs than bad ones.

Jenom ta představa jak někdo píše úmyslně složitý, obfuskovaný a nefunkční kód mě docela rozesmívá. Ale třeba tím chtěl jenom navnadit případně čtenáře, že v druhém vydání najdou odpovědi, jak výše zmíněného dosáhnout...