úterý 24. června 2008

OSGi update

Tohle je malé doplnění k článku Petra Jůzy OSGi: Použít nebo nepoužít? na téma OSGi a J2EE. O OSGi jsem měl velice zajímavou debatu s Jurgenem Hollerem (SpringSource) na konferenci tady v Praze minulý týden. Bavili jsme se o možnostech nasazení a podle jeho názoru je nejlepším prostředím pro běh OSGi aplikace:

  • standalone OSGi kontejner
  • servletový kontejner Tomcat/Jetty, kde je možné jednoduše přemostit classloader dedikovaný pro webovou aplikaci

Full fledge aplikační servery vhodné nejsou, obzvláště pokud chce člověk využívat enterprise záležitosti jako například EJB. Bavili jsme se o možné budoucnosti OSGi a J2EE, a to nejen s ním, a mam z toho pocit, ze všichni jsou spíše skeptičtí v tom, že bude OSGi podporované jako deployment model pro enterprise aplikace. Pro J2EE 6 to bude platit určitě, ta bude změřena převážně na API a SPI. Ostatně není se čemu divit, to by byl obrovský zásah, do stávající J2EE koncepce.

Teď již budu vyjadřovat vlastní názor. Podle mého soudu, jestli se OSGi do J2EE dostane, tak to bude zase jen tak mimoděk někudy bokem. GlassFish oznámil, že bude podporovat deployment OSGi bundlů. Možná se začnou časem připojovat i další servery. Na druhou stranu, než uměle vytvářet nějaký model, tak bude lepší počkat na to, co se osvědčí v praxi.

OSGi jako koncept se mi líbí a držím mu palce, aby se prosadil. Avšak z jeho nasazením v rámci enterprise aplikace pořád vidím problémy jak na straně vývoje tak nasazení. Pro enterprise oblast je velice důležité, aby zde byla velká podpora ze strany nástrojů pro vývoj a správu.

To je potřeba rozhodně brát v potaz, pokud nemáte v týmu samé vývojářské hvězdy a nebo pokud si celou zprávu aplikace neděláte sami. Nyní to na mě působí, že většina věcí jak tak trochu v plenkách a všechno si musí člověk ztlouci na koleni. Což nebude pod nosem vonět ani vašim manažerům a ani vašim zákazníkům.