pondělí 29. prosince 2008

AJAX reloaded

Blíží se konec roku a to mi nedá zpětně se podívat, na některé názory, které jsem zde prezentoval. Dlouhou dobu jsem byl přesvědčen,že erá AJAXu splaskne jako bublina. Postupem času musím uznat, že AJAX rozhodně nesplasknul, ale došlo k tomu, že tvůrci aplikací si uvědomili jak jej šikovně skloubit s modelem webu.

Jsem již dalek detailně hodnotit technické možnosti dnešních prohlížečů, ale z povzdáli se mi zdá, že většinu těch zásadních problémů se podařilo vyřešit. Existují knihovny, které jak na straně serveru, tak především na straně klienta pomáhají s AJAXem pracovat celkem pohodlným způsobem z těch orientovaných na Javu vzpomenu DWR či GWT.

Kolem AJAX vznikly další prostředky, které se staly defacto webovými standardy jako je například formát přenášených dat JSON. V oblasti webových frameworků snad nenajdeme jeden jediný, který by nedeklaroval alespoň základní integraci s AJAXem. Oficiální JEE technologie pro web, tedy JSF (Java Server Faces), byla ve verzi 2.0 rozšířena přímo o podporu AJAXu resp. úpravu specifikace, která by měla umožnit lepší integraci.

AJAX se stal regulérní součástí pro tvorbu dnešních webových aplikací. Skoro se zdá, že pozice AJAXu bude neotřesitelná pro typ webových aplikací, tak jak je známe dnes. Tedy typ, který souvisí s vnímáním čehokoliv co běží uvnitř prohlížeče. Pak je AJAX, narozdíl třeba od jiných RIA technologií, přirozeným doplňkem webu a ne "umělým implantátem" (tím rozhodně neupírám těmto technologiím jejich případy užití).