středa 3. prosince 2008

Zase jsem se rozčílil

Opravdu jsem sám, komu přijdou EJB 3.1 pouze a jenom jako pokrok v intencích z bláta do louže? Nemyslím to nijak špatně, louže mi přijde lepší než bláto, ale jako radikální pokrok mi to nepřijde. Problém EJB je, že se nikdy nedokáže zbavit stigmatu "my víme co je pro vás nejlepší a pokud si to nemyslíte, tak děláte něco špatně". Zase jsem se rozčílil při čtení článku EJB 3.1 – EJB New and Improved!. Budu nesmírně rád když EJB bude jednou technologií inovující nikoliv technologií, která se snaží dohánět dávno ujetý technologický vlak. Bohužel.

Asi nejvíce mi vadí ta neschopnost pochopit, co jsou základní požadavky na DI či chcete-li IoC kontejner. Myslím si, že to je krásná ukázka toho, že lidé kolem EJB stále nechápou, co znamená nevtíravost (neinvazivnost) komponentového frameworku. A to přesto, že jim to Rod Johnson vysvětlil ve své knize J2EE Design and Development skoro před pěti lety. Ba co více, za tu dobu zhmotněním této myšlenky udělal fantastickou karieru.

Jedinou spásou EJB může být pokud dožene to co je jinde běžné a navíc přidá něco navíc. To něco navíc může být například OSGi a nebo nějaká forma hot deploymentu. Jinak bude trvale odsouzenu k standardního leč druhořadého příbuzného...